2000 robotických operací v ÚVN

Centrum v Ústřední vojenské nemocnici v Praze dosáhlo hranice 2000 robotických operací. Dne 15. 5. 2015 tu lékaři operovali robotem už 2001. pacienta.

Ze sedmi českých robotických center provedli v ÚVN za deset let nejvíc robotických operací v urologii, tj. 1736, dalších 142 operací bylo v oboru chirurgie a 122 v gynekologii, uvedl primář urologie a vedoucí lékař robotického centra ÚVN Jiří Kočárek s tím, že pacienti oceňují zejména šetrnost zákroku a rychlý návrat do běžného života.

V současné době jsou v Česku v provozu čtyři robotická centra, tři čekají na výměnu robotického systému. Centrum v ÚVN je druhé největší po soukromém centru v Mostišti. Ročně operují v ÚVN robotem přes 200 pacientů, což je téměř pětina robotických operací v Česku. V urologických výkonech je zastoupení ÚVN ještě vyšší. Do konce roku 2014 jich v ČR bylo provedeno 7002, z toho 1658 v ÚVN, tedy téměř 24 procent.

Po fázi prudkého rozvoje výkony center mírně klesly poté, co v roce 2011 Ministerstvo zdravotnictví ČR v rámci úspor chtělo převést robotické operace do nadstandardu, ten by pacienti platili. Zdravotní pojišťovny dostaly pokyn úhrady omezit, v roce 2012 v urologii hradily jen operace rakoviny prostaty, v chirurgii operace rakoviny konečníku a v gynekologii kompletní odnětí dělohy a vaječníků kvůli zhoubnému nádoru. V současné době se však situace stále zlepšuje, zdravotní pojišťovny vidí úspory.

Robotický systém se skládá ze tří hlavních částí - z operační konzoly se čtyřmi rameny, na nichž se podle typu operace obměňují nástroje, z přístrojové věže a ovládací konzoly, odkud operatér řídí ramena s nástroji a kde má díky 3D obrazu dokonalý přehled o operované oblasti. Robot je u operačního stolu, nástroje jsou do pacientova těla zavedeny pomocí miniaturních vpichů. Operatér řídí ramena s nástroji z řídící jednotky ze vzdálenosti několika metrů.

Pohyby robota zpracovává počítač, který zpřesňuje práci chirurgických nástrojů v pacientově těle. Robotický systém není oproti lidské ruce zatížen únavou, jeho zásah je vždy zcela přesný. Ve srovnání s laparoskopií, kdy operatér ovládá nástroje zavedené do těla malými otvory sám, má robotický systém větší rozsah pohybů chirurgických nástrojů. Dostane se i tam, kde pro lidskou ruku není dost místa.

Kategorie: 
Hodnocení: 
4

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!