České zdravotnické fórum

Rozhodnutí farmaceutických firem zveřejňovat, kolik platí lékařům za přednášky, konzultace či účast na konferencích, považují experti za nejpřínosnější opatření za období červenec až září 2014 a nakročení k transparentnímu zdravotnictví.

Za nejškodlivější naopak označili zrušení poplatků u lékaře a v lékárnách. ČTK to řekl výkonný ředitel neziskové organizace České zdravotnické fórum (ČZF) Michael Vích.

ČZF v projektu Hodnocení ekonomických a sociálních opatření ve zdravotnictví (HEZR) dává ekonomům, manažerům, lékařským kapacitám, zástupcům komor i pacientských sdružení možnost vyjádřit se k reformním opatřením. Ve 20. kole projektu se vyjádřilo 60 hodnotitelů.

Kupování" lékařů, aby přednostně psali lék dané firmy, má od příštího roku bránit speciální web www.transparentnispoluprace.cz, kde budou jména lékařů i částky, na které si díky firmám přišli.

Podle Vícha je to vhodnější přístup, než toto financování zakázat, neboť může přinášet značný prospěch profesi, který se následně projeví v úrovni zdravotní péče, a jasně prokáže případy, kdy dochází k excesům.

Experti uvítali také novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, kterou se od ledna roku 2015 prodlouží lázeňské pobyty na pojišťovnu ze tří týdnů na čtyři u vážných nemocí a obnovuje se také možnost opakovaných pobytů. Dobrým krokem podle expertů je i to, že MZ ČR  ustavilo komisi pro protonovou terapii, která má navrhnout indikace a úhrady protonové léčby v Česku.

Zrušení třicetikorunových poplatků považují experti za chybu. Podle ministra Svatopluka Němečka se ale nemusejí lékaři ani lékárny obávat výpadku příjmů, zrušené poplatky jim budou kompenzovány. Se zrušením poplatků souhlasí ti experti, podle nichž omezovaly poplatky pacientům přístup k péči zaručené ústavou.

Mnoho důchodců prý odkládalo kvůli tomu vyšetření a léčba pak stála mnohem víc. Podle kritiků ale budou peníze z poplatků chybět a peníze bude vláda těžko někde jinde hledat. Občané si už na poplatky zvykli a řešili je už jen politici v rámci předvolebního boje, vyjádřili se někteří z expertů.

 

Hodnocení ekonomických a sociálních opatření ve zdravotnictví v roce 2014

farmaceutické firmy zveřejní, kolik platí bokem lékařům +135
novela zákona o veřejném zdravotním pojištění rozšiřující lázeňské pobyty +64
ministerstvo zdravotnictví zakládá komisi pro protonovou terapii +8
letošní zvýšení nákladů na péči pokryjí pojišťovny z rezerv -8
ministr zdravotnictví chce zastavit tloustnutí školáků -12
vláda zrušila poplatky u lékaře a za recept v lékárnách -55

 

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!