Ministr financí Andrej Babiš a jeho náměstkyně pro oblast daní Simona Hornochová představili 19. 3. 2014 hlavní daňové změny, které chce už od roku 2015 prosadit ministerstvo financí. Jsou to především vyšší daňová sleva na druhé a další dítě, návrat daňové slevy pro pracující důchodce a zavedení třetí sazby DPH. Prioritou pak je boj proti daňovým únikům.

Jak uvádí Aktuálně.cz, další výraznější změny v daních z příjmů začnou platit až od roku 2016, výdělků za rok 2015 se tedy nedotknou.

Koncepční změny, které měla od roku 2015 přinést již dříve schválená "daňová reforma" z dílny exministra Miroslava Kalouska, ministerstvo přinejmenším odloží, některé změní nebo zruší. Jde zejména o zrušení výpočtu daně z takzvané superhrubé mzdy nebo harmonizace základů daně u fyzických osob - s oběma zatím ministerstvo počítá od roku 2016.

Od roku 2015 se zatím nic nezmění ani na zdanění lidí s vysokými příjmy. Druhá sazba daně z příjmů (progresivní daň), která má nahradit dočasný "solidární příspěvek" zavedený vládou Petra Nečase, má začít platit až od roku 2016.

Nicméně už počínaje příjmy za rok 2014 nebudou muset lidé, kteří platí 7% solidární příspěvek, sami podávat daňové přiznání. Hornochová považuje tuto povinnost za nadbytečnou.

Už od roku 2015 se vrátí základní daňová sleva pro pracující důchodce, kterou zrušila Nečasova vláda. Penzisté s příjmy z podnikání, pronájmu nebo třeba z vlastní fotovoltaické elektrárny na střeše rodinného domu si tak znovu budou moci odečítat slevu až 24 840 korun.

Ministerstvo připravuje také omezení výdajových paušálů u osob samostatně výdělečně činných, dosavadní procenta považuje za vysoká a podle analýz převyšují skutečné náklady.

Méně na daních by naopak měli zaplatit rodiny s více než jedním dítětem. Od roku 2015 chce MF ČR zvýšit daňovou slevu na druhé a další dítě. Uvažuje se o stokoruně měsíčně s tím, že každý rok by se mělo postupně přidávat.

Oproti Kalouskovu balíčku nedojde od roku 2015 k omezení daňových odpočtů u hypoték a úvěrů ze stavebního spoření. Přinejmenším pro příjmy za rok 2014 a 2015 tak zůstane dosavadní limit pro odpočet úvěrů, tedy současných 300 tisíc (mělo dojít ke snížení na 80 tisíc). Samotnou daň si tak lze snížit o 45 tisíc korun ročně.

Oproti Kalouskovým plánům nedojde od roku 2015 ke sjednocení daně z přidané hodnoty na 17,5 procenta. Koalice chce zachovat dosavadní dvě sazby, plánuje také zavést třetí, sníženou sazbu. Ta ale nakonec zřejmě bude vyšší než předběžně avizovaných pět procent a od roku 2015 by se týkala jen léků a knih, nikoliv nenahraditelné dětské výživy.

Z plánů zatím vypadlo snížení DPH u nenahraditelné dětské výživy, protože ministerstvo narazilo na problém s definicí této položky.

Ministerstvo financí má dále v plánu také zavedení online registraci tržeb, což je jakási moderní verze registračních pokladen, která by měla zvýšit právě i výběr DPH, dále se chce zaměřit na boj proti daňovým únikům, zejména v oblasti daně z přidané hodnoty.