Demence v ČR

V Česku trpí demencí na 153.000 osob, z nichž dvě třetiny nemocných jsou ženy. Za posledních deset let se číslo zvýšilo na 50.000 pacientů. Výroční zpráva o stavu demence 2015, kterou zveřejnila Česká alzheimerovská společnost udává, že Česká republika ve srovnání s vyspělými státy v péči tomto druhu péče výrazně zaostává.

„Demence patří mezi hlavní příčiny úmrtí a její výskyt v souvislosti se stárnutím populace neustále narůstá,“ uvedli autoři zprávy. Podle odhadů demencí v roce 2014 trpělo na 103.000 žen a 50.000 mužů. Přitom v roce 2005 to bylo nemocných zhruba 105.000 a před čtvrt stoletím pouze 79.000. Podle odborných odhadů by choroba mohla za pět let trápit 183.000 občanů.

Podle autorů má nemoc jeden ze 13 lidí starších 65 let, jeden z pěti lidí nad 80 let a každý druhý nad 90 let. Zpráva vychází z odborných odhadů a vlastních výpočtů expertů. Autoři podotýkají, že přesná data v Česku chybí. Podle odhadů je výskyt nemocí v ČR a dalších nových zemích EU nižší. „Vyspělejší státy vykazují zastoupení této nemoci relativně vyšší a s ekonomickým a společenským rozvojem tak lze očekávat, že počet onemocnění bude u nás dále narůstat,“ uvádí zpráva.

Česká republika podle zprávy „zaostává za Evropou“ v péči. Takzvaná dlouhodobá péče, která by propojovala zdravotní a sociální služby, chybí. V Německu pomoc dostává 26 procent nemocných lidí, ve Švédsku téměř polovina a v Rakousku třetina. V Česku to byla zhruba desetina.

Některé státy mají již „druhou generaci“ strategií pro zvládnutí choroby. „V ČR se už několik let řadíme do kolonky ´země s připravovaným plánem´,“ uvádí zpráva. Ministerstvo zdravotnictví podle ní návrh v prosinci dalo k připomínkám.

Experti podotýkají, že péče je náročná a drahá. Náklady se odhadují na procento hrubého domácího produktu. Odpovídá to asi 43 miliardám korun.

Demence je onemocnění mozku, jehož funkce se postupně zhoršuje. Nejčastější příčinou je Alzheimerova choroba. Člověku nejprve začne selhávat krátkodobá paměť, není také schopen se postarat o některé věci v domácnosti. Později nedokončuje myšlenky, má problémy s rozhodováním a orientací. Nakonec ztrácí soběstačnost a je odkázaný na pomoc. Onemocnění se nedá vyléčit, je možné ho ale díky lékům pozastavit. Nutné je včasné odhalení.

Ve světě loni žilo kolem 46,8 milionu lidí s demencí. Počet se nejspíš každých 20 let zdvojnásobí. V roce 2030 by tak na planetě mohlo demenci mít skoro 75 milionů lidí a v polovině století přes 131 milionů.

Zdroj: ČTK

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!