Děti v ČR trápí nadváha

Průzkum, který má Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR (VZP) k dispozici, ukázal, že více než každé čtvrté dítě sedí denně přes dvě hodiny u počítače. Každé sedmé dítě sportuje jen při školní tělesné výchově. Přitom obezita a nadváha postihují v Česku skoro třetinu dětí. Důvodem je i to, že řada školáků má málo pohybu.

Všeobecná zdravotní pojišťovna ve spolupráci s Asociací školních sportovních klubů ČR přichází s částečným náhradním řešením, které má školáky přivést k pohybu. Cílem nového projektu nazvaného „Sportuj ve škole“ je finančně pomoci rodinám dětí s placením školních sportovních aktivit.

Nedostatek pohybu a s ním související nadváha či obezita jsou spojeny s mnoha zdravotními problémy. Už v dětském věku se mohou projevit nemoci srdce a cév, metabolické či endokrinní komplikace, zažívací, ortopedické či dermatologické těžkosti. Zanedbatelná není ani estetická stránka věci – kvůli váze se děti mohou potýkat s vyčleněním z kolektivu a mohou u nich propuknout i psychické potíže.

Zmiňovaný průzkum potvrdil, že osmadvacet procent dětí vnímá svou váhu jako problém. Nabídka preventivních programů VZP proto obsahuje i příspěvek až 500 korun na pohyb.

Informace z průzkumu

20–30 % má nadváhu nebo je obézní

28 % cítí problémy se svou váhou

20 % jí častěji než jednou týdně ve fastfoodu

25 % jí nejraději hamburgery, párek v rohlíku, brambůrky a sladkosti

55 % dává přednost slazeným nápojům

27 % tráví denně více než dvě hodiny u počítače

14 % dětí sportuje jen při školní tělesné výchově

 

Kategorie: 
Hodnocení: 
5

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!