Elektronické recepty nebudou povinné

V roce 2015 měly začít fungovat elektronické recepty na léky. Šest let se diskutovalo o tom, jak budou vypadat, co všechno mají umět a kdy se zavedou. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček zakázku za desítky milionů zastavil. Elektronické recepty by nejraději zcela zrušil.

Takzvané e-recepty měly přenést komunikaci ordinací s lékárnami z papíru na internet, rovněž měly zabránit plýtvání léky. Vznikl zákon, poslanci jej schválili a start e-receptů se naplánoval na začátek roku 2015. Státní ústav pro kontrolu léčiv následně připravil zakázku na 120 milionů korun, která měla v první fázi zajistit provoz systému.

Jenže elektronické recepty nebudou. Ministerstvo zdravotnictví tuto povinnost zruší zcela, nebo účinnost zákona o několik let odsune.

Zakázka se podle ministra zdravotnictví nedá v daném termínu stihnout, zároveň říká, že vůbec nepochopil, co to vlastně má přinést. Kromě toho, že Státní ústav pro kontrolu léčiv by si jistě zdůvodnil, proč si má vybudovat poměrně robustní a drahý informační systém.

Podle něj jde jen o náhradu papíru něčím podobným mailu. Jiné výhody podle něj e-recept nenese. Dat, která umějí například rozpoznat, jaké léky pacient dostal a zda spolu ladí nebo zda nějaké léky nedostal člověk zbytečně dvakrát od různých lékařů, je podle něj hodně už dnes. A shromažďují se u lékového úřadu. Údajně se však nevyužívají.

Pro pacienty by však e-recepty měly ještě jedno pohodlí. Nevadilo by, když zapomenou recept doma nebo ho ztratí - lékárník by si jej jednoduše našel na internetu. Ostatně tak to už nyní funguje v některých nemocnicích a jejich lékárnách.

Prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba chápe, že za dané situace je lepší e-recepty jako povinnost pro všechny nezavádět, ale do budoucna se jim stejně nevyhneme. Elektronickým receptům se bránila i lékařská komora, s poukazem na to, že zhruba čtvrtina lékařů nemá v ordinaci internet, a nemůže tudíž e-recepty odesílat.

Zatím jedinou evropskou zemí, kde e-recepty bez výjimky fungují, je Dánsko. Všude jinde běží pouze zčásti, podobně jako v Česku.

Podle vyjádření Lubomíra Chudoby je to přitom škoda, dříve či později k tomu musím Česko dojít také. Je to pro pacienty pohodlné a pro lékaře a lékárníky důležité, protože ti vidí ihned, co pacient během posledních tří měsíců bral za léky a zda tu nejsou nějaké kontraindikace s tím, co lékař předepsal nyní. Také poukazuje na to, že koncept e-receptů by se neměl rušit úplně, protože spousta lékárníků do systému už investovala hodně peněz a mohli by je v případě úplného zrušení projektu chtít od státu zpět.

Elektronické recepty však podle lékařské komory nelze nutit doktorům "násilím".

 

Lékaři a počítače

45 tisíc - zhruba tolik je v České republice lékařů

25 % lékařů nemá v ordinaci počítač s internetem

 

Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!