Evropská komise rozdávala pokuty

Francouzská farmaceutická společnost Servier a další farmaceutické firmy dostaly od Evropské komise pokutu 427,7 milionů eur (asi 11,5 miliardy Kč). Bránila přístupu levnější generické konkurence na trh.

Servier podle komise dosáhl sérií dohod s výrobci generických léčiv toho, že jeho lék na krevní tlak nečelil po několik let v Evropské unii cenové konkurenci levnějších alternativ.

Dalšími pokutovanými je podle komise izraelská společnost Teva, dále společnost Unichem, s ní spojená Niche, dále Matrix, nyní známá jako Mylan Laboratories, a firmy Krka a Lupin.

Servier dohodami s nimi chránil v minulém desetiletí svůj dobře prodávaný přípravek proti vysokému tlaku perindopril. Z celkové výše pokuty přitom na Servier připadá 331 milionů eur (téměř devět miliard Kč), řekl  novinářům evropský komisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia. Servier měl strategii, která porušovala pravidla hospodářské soutěže, a bránil vstupu na trh svých konkurentům vyrábějícím generika. V důsledku se tak po několik let nemohly na trh dostat levnější alternativy úspěšného léku a daňoví poplatníci částečně financovali monopolní příjmy francouzské firmy.

Konkurenti se nesmějí dohodnout na rozdělení trhu či jeho ovládnutí místo toho, aby soutěžili. Platí to i v případě, že podobné dohody mají formu patentových vyrovnání. Podobné praktiky jasně poškozují pacienty, národní zdravotnické systémy i plátce daní. Farmaceutické firmy se mají soustředit na inovace a vzájemné soutěžení, než na pokusy získat co nejvíce peněz z pacientů.

Mezi roky 2005 až 2007 Servier podle komise vždy, když se jiná firma chystala vstoupit na trh s levnější alternativou jeho léku, reagoval návrhem patentové dohody.

Hlavní patent na molekulu perindoprilu vypršel v roce 2003, firma ale disponovala dalšími tzv. sekundárními patenty souvisejícími například s procesem výroby.

Nejméně v pěti případech ale měla formálně patentová dohoda podobu vyrovnání, kdy generický výrobce souhlasil, že s výrobkem na trh nevstoupí výměnou za peníze od Servieru. Podle komise tak francouzský výrobce konkurentům zaplatil celkem několik desítek milionů eur.

Je to už třetí případ, kdy komise pokutovala farmaceutické firmy bránící přístupu levnější generické konkurence na trh.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!