Fond ohrožených dětí

Členové Fondu ohrožených dětí (FOD) dne 13. 6. 2015 rozhodnou o budoucnosti Klokánků. Těmto zařízením pro děti v tísni hrozí kvůli dluhům fondu zrušení. Z poboček FOD a jeho azylových domů by mohly vzniknout pobočné spolky, které by samy mohly žádat o dotace a řešit dlužné částky.

Obsahuje to návrh, o němž dne 10. 6. 2015 jednali zástupci ministerstev práce, spravedlnosti a financí a České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) se zástupkyněmi FOD a poslankyněmi.

Fond má 22 poboček a pět azylových domů. Podle svého webu provozuje 23 Klokánků a čtyři rodinné Klokánky pro pět stovek dětí. Kvůli dluhům FOD hrozí exekuce, která je pozastavena. Předsedkyně fondu Marie Vodičková si v minulosti opakovaně stěžovala na nedostatek peněz a malé příspěvky od státu. Žádala pro Klokánky o mimořádné dotace a výjimky. Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR (MPSV) to zamítlo, podle něj fond dlouhodobě špatně hospodařil.

Fond dluží na sociálních odvodech za 600 zaměstnanců přes 20 milionů korun, desítky milionů pak za provoz a na výplatách. Podle návrhu z jednání by se pobočky FOD a azylové domy mohly přeměnit na pobočné spolky. Ty by se snažily zajistit si peníze na svůj provoz samy. Žádaly by v krajích o dotace. V azylových domech by se měla provést kontrola nákladů. Provozovat by měly jen takový počet lůžek, na který dostávají dotace. Budova Klokánku v Prostějově by se měla nabídnout městu, které by v ní mohlo mít byty. Zvažuje se prodej kroměřížského Klokánku.

Pokud by se podle Maxové změny neprovedly, hrozí Klokánkům a dalším zařízením fondu zánik. Předložené návrhy resorty práce, financí a spravedlnosti i sociální správa podporují, uvedla poslankyně. Dodala, že pokud by se nepodařilo Klokánky zachovat, připravilo MPSV krizový plán. Kdyby členové fondu změny přijali, vláda by měla dostat návrh o případné "půjčce či bezúročné pomoci" fondu.

Předsedkyně fondu Vodičková se jednání neúčastnila. Podle poslankyně Heleny Válkové o něm ale věděla.

Poslanci a zástupci ministerstev by dál měli jednat také o úpravě poskytování státních příspěvků na péči o děti zařízením, urychlení rozhodování soudů či o novele, podle níž by chlapci a děvčata v Klokáncích a podobných domovech mohli za určitých podmínek zůstat i déle než půl roku.

O záměrech a úpravě stanov rozhodne 13. 6. 2015 členské shromáždění fondu, které se bude konat v Praze. Zatím se k účasti na něm přihlásila více než stovka lidí. Zástupkyně fondu nedokázaly říct, jakou mají opatření podporu. Podle nich se může objevit i nový návrh.

Nové vedení členové teď volit nebudou. Aby se stanovy změnily, musely by pro jejich úpravu hlasovat dvě třetiny účastníků shromáždění.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!