Jednorázový příspěvek pro důchodce

Kompenzovat zpomalení valorizace penzí by mohl důchodcům jednorázový příspěvek ve výši několika set korun. Příspěvku by se mohli dočkat v prosinci 2015. Návrh přednesl na koaličním jednání vicepremiér Pavel Bělobrádek. Ministr financí Andrej Babiš oznámil, že se na jednorázovém příspěvku již 8. 6. 2015 domluvili předsedové koaličních stran.

Sociální demokracie však prosazuje raději alternativu návrhu – nevyplácet jednorázový příspěvek, ale zvednout důchodcům v roce 2016 penze v průměru o 200 korun měsíčně. S takovým návrhem však zřejmě neuspěje.

Podle ministra financí se koalice dohodla na první variantě, protože ta nemá dopad na dlouhodobou udržitelnost veřejných financí a spadá do rozpočtu 2015. Penze by se tedy pro rok 2016 měly navyšovat jen podle platného zákona o růst spotřebitelských cen a jednu třetinu růstu reálné mzdy.

Předseda vlády Bohuslav Sobotka uvedl, že ČSSD je nadále přesvědčena o tom, že nejlepším řešením pro seniory by byla vyšší valorizace penzí v roce 2016 tak, jak ji navrhla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Na jednání koaliční rady se pokusí o tom přesvědčit i koaliční partnery.

V případě, že ostatní dva koaliční partneři přijetí zákona o vyšší valorizaci penzí ve výši 200 korun ve vládě zablokují, navrhuje ČSSD, aby byla důchodcům jako alternativa poskytnuta jednorázová kompenzace v rámci výplaty důchodu už v prosinci roku 2015.

Jednorázová kompenzace by měla být vyplacena všem důchodcům v podobě paušální částky alespoň okolo 600 korun. Částka by měla být uhrazena z uspořených výdajů v rozpočtu roku 2015. Příslušný návrh zákona by měla zpracovat ministryně práce a sociálních věcí Marksová.

Důchody se zvyšují každý rok od 1. ledna. V roce 2015 rostly o 1,8 procenta, tedy v průměru o 200 korun. Vláda tak přidala víc, než jí nařizoval zákon. Zdůvodnila to tím, že chce penzistům dorovnat nižší valorizaci z předchozích let. Stejně navrhuje Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR (MPSV) postupovat i v roce 2015.

V roce 2015 by měli důchodci mít k dispozici zhruba 113,8 procenta částky, kterou měli v roce 1989. V roce 2016 by to bez vyššího přidání bylo 112,5 procenta, uvedlo MPSV.

Pokud by důchody rostly podle zákona, výdaje na zvýšení by v roce 2016 podle ministerstva činily asi 3,5 miliardy korun. Kdyby se přidávalo víc, tedy o 1,8 procenta, bylo by to asi 6,9 miliardy korun. V roce 2017 by do valorizací pak podle propočtů putovalo 10,6 miliardy a v roce 2018 asi 11,2 miliardy.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!