Jednotné cigaretové krabičky

Velká Británie jako druhá země Evropské unie zavádí jednotné cigaretové krabičky.

Příslušný zákon i přes velký odpor tabákového průmyslu již schválil parlament. Dne 16. 3. 2015normu odhlasovala Sněmovna lordů, tedy horní komora parlamentu. Dolní sněmovna ho jednomyslně schválila již dříve.

Nová praxe, která má přispět ke zlepšení zdraví obyvatel, začne platit v květnu 2016 v Anglii, kde žije na 84 obyvatel Spojeného království. Ke stejnému kroku se chystá v dohledné době přistoupit i Wales, Severní Irsko a Skotsko, poznamenala agentura Reuters.

ČTK uvádí, že zákonodárci odolali zoufalým pokusům tabákové lobby. Je to velké vítězství, uvedla Penny Woodsová z britské nadace proti plicním chorobám. Zástupce ministerstva zdravotnictví Earl Howe věří, že jde o významnou etapu ke generaci bez tabáku. Kouření zůstává významným zdravotním problémem a neutrální krabička umožní snížit přitažlivost cigaret, zvláště ve vztahu k mladým lidem.

Kromě jednotného vzhledu bude pro krabičky platit, že na nich značka bude uvedena jen malým písmem, zatímco varování před škodlivostí kouření velkým.
Výrobci cigaret považují tento krok za zbytečný a neopodstatněný, který si nepřeje většina konzumentů tabáku. Ředitel lobbistického tabákového sdružení TMA Giles Roca tvrdí, že vláda nevzala v úvahu dopady tohoto opatření na zaměstnanost a na to, že takový krok nahraje černému trhu.

Jako první se jednotné krabičky cigaret v Evropě rozhodlo zavést v únoru 2015 Irsko. Francie uvažuje o zavedení jednotných krabiček od poloviny roku 2016, uvedla v pondělí francouzská ministryně zdravotnictví Marisol Touraineová.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!