K zástavám srdce v hradeckém kraji vyrážejí i dobrovolníci

Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje prostřednictvím mobilní aplikace vysílá na místo zásahu u náhlé zástavy srdce dobrovolníky, kteří mohou pomoci dříve, než přijede posádka záchranářů. Do systému je zatím zapojeno zhruba 120 dobrovolníků, především opět z řad záchranářů.

Systém funguje od začátku září a podařilo se díky němu již zachránit dva lidské životy. Novinářům to dnes řekl ředitel královéhradecké záchranné služby Jiří Mašek.

"Při srdeční zástavě hraje roli každá minuta. Proto jsme se inspirovali v zahraničí a nechali vyvinout aplikaci Kiss Sharp. Díky ní se může k pacientovi dostat první pomoc ještě před příjezdem posádky záchranné služby," uvedl Mašek. Hradečtí záchranáři zaplatili za aplikaci a telefony zhruba tři miliony korun, většinu peněz získali z dotace.

"Takzvaným First responderem se může stát proškolený člověk ze složek Integrované záchranné služby. Podmínkou pro laiky je absolvování jednodenního kurzu v resuscitaci," řekl Mašek. Záchranáři mají zájem především o dobrovolníky z venkovských či horských oblastí, do kterých jsou dojezdové časy záchranářů delší.

Aplikace sama dokáže vyhledat nejbližší aktivní dobrovolníky, které upozorní na zásah v jejich okolí. Tito lidé se pak rozhodnou, zda výzvu přijmou. Pokud ano, tak je aplikace naviguje k pacientovi. Výhodou systému je podle záchranářů to, že aplikace funguje automaticky a nepřidělává práci dispečinku.

Královéhradečtí záchranáři systém využívají u náhlé zástavy oběhu, uvažují také o možnosti vysílat dobrovolníky i k případům tonutí malých dětí či velkým autonehodám. "Nyní to nastavení cizelujeme," řekl Mašek, který předpokládá, že se do systému postupně zapojí na území hradeckého kraje několik stovek lidí.

Zdroj: ČTK

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!