Lékárny budou opět nabízet Framykoin

Antibiotická mast Framykoin by během května 2016 měla být po více než osmiměsíčním výpadku způsobeném nedostatkem jedné látky k jeho výrobě znovu v lékárnách. Zentiva čeká na schválení změn v registraci. Trvá výpadek čípků Rectodelt na otoky hrtanu, nejsou od října 2015. Lékárny mohou nabídnout jako náhradu individuálně zhotovené přípravky, pacienti a někdy i lékaři o tom mnohdy nevědí.

Podle dat Státního ústavu pro kontrolu léčiv byly od dubna 2015 do března 2016 ukončeny dodávky 662 léků, nenahraditelných bylo 16. U 759 léků bylo přerušení dodávek, nenahraditelných bylo 69. "Mezi důvody přerušení dodávek nejčastěji patří logistické problémy, zpoždění plánované dodávky, nedostačující výrobní kapacita a změny ve výrobě," sdělila ČTK mluvčí SÚKL Lucie Šustková.

Mezi léky chybějící delší čas na trhu patří vedle Framykoinu k místní léčbě kožních infekcí a Rectodeltu, což jsou čípky užívané při léčbě akutního zánětlivého otoku hrtanu, také tobolky s antibiotikem k léčbě močových infekcí Nitrofurantoin, ušní antibiotické kapky Garasone pro léčbu zánětu zvukovodu, tzv. plaveckého ucha, a oční kapky pro léčbu nehnisavých zánětů Ophtalmo Septhonex.

Podle vyhlášky musí mít každá lékárna místnost pro individuální přípravu léků. Vyhláška ale nestanoví, že každá lékárna musí službu provozovat. "Vzhledem k tomu, že pro lékárny nejde o výdělečnou aktivitu, často se přípravou nezabývají, a pacienti musejí hledat, kde by jim lék připravili," řekl ČTK provozní ředitel lékáren BENU Michal Jurča s tím, že přímo v lékárnách BENU se každoročně vyrobí kolem 230.000 přípravků.

"Lékárny dr.Max vyrobí ročně milion přípravků, dalšího zhruba půl milionu se vyrobí v centrální laboratoři v Nučicích," řekl ČTK mluvčí České lékárny holding, a.s., která síť provozuje. K přípravku Framykoin doplnil, že tento týden ještě nebyl. "Stále jsme substituovali mastí s neomycinem," řekl.

Nejpočetnější skupinou léků, které se v lékárnách připravují, jsou přípravky předepsané kožními lékaři, například na atopický ekzém a kožní záněty. Obecně se v lékárnách často připravují různé masti, gely a roztoky s obsahem antibiotik, antimykotik nebo kortikoidů s různou koncentrací.

Zdroj: ČTK

Kategorie: 
Klíčová slova: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!