Lékařský odborový klub (LOK) pomůže České lékařské komoře (ČLK) s kampaní Zdravotnictví volá o pomoc, shodli se prezident ČLK Milan Kubek a předseda LOK Martin Engel. Odboráři sledují situaci v nemocnicích, kde je péče zajišťována jen díky nadměrným přesčasům. Lékaři chybějí na internách, chirurgiích a porodnicích a v soukromé sféře je málo praktiků. Odbory proberou možné akce na sněmu, řekli dnes novinářům Engel s Kubkem.

„Vítáme iniciativu ČLK, smutné je, že nejsme schopni přenést reálný stav na místa k tomu odpovídající, tedy politikům,“ poznamenal Engel.

Informace o situaci v konkrétních nemocnicích mohou zdravotníci i pacienti podávat na informační stránky ČLK www.zdravotnictvivolaopomoc.cz, mohou své poznatky posílat i mailem na zdravotnictvivolaopomoc@clkcr.cz, řekl Kubek s tím, že ředitelé nemocnic zakazují podle jeho informací sestrám a lékařům zveřejňovat pravdu o skutečném stavu daných zařízení.

„Vítáme i to, že ČLK teď vysloveně bojuje za nemocniční segment a jsme připraveni ze všech sil a informačně být nápomocni tomu, aby se podařilo najít rychlá řešení,“ dodal Engel.

Nemocnice aktuálně hledají prostřednictvím inzerátů 935 lékařů, pokud by měly dodržovat zákoník práce, hledaly by jich třikrát víc, poznamenal Kubek. Péče se podle Engela hroutí v Karlových Varech, Karviné či České Lípě. O situaci ambulancí nemá ČLK zatím podrobnější informace, Kubek proto minulý týden požádal předsedy okresních sdružení, aby mu ji zjistili. Chybějí praktici, zejména dětští, v řadě míst je problém sehnat pro dítě pediatra, řekl.

Povolený limit je 416 přesčasových hodin, vloni měli například chirurgové v průměru za rok 1000 přesčasových hodin, tedy 2,5krát víc. Kvůli nedostatku peněz omezují nemocnice provoz některých oddělení či je zavírají. V úvahu podle Engela připadá dodržování zákoníku práce, odboráři k tomu ale zatím přistupovat nechtějí, protože by to těžce dopadlo na pacienty. „Pokud by zdravotníci začali dodržovat zákoník práce, do týdne se zdravotnictví zhroutí,“ poznamenal mluvčí ČLK Michal Sojka.

„Politici souhlasí s naším viděním situace, ale nepředkládají žádná řešení,“ vytkl vládě Engel. O situaci bude jednat ve středu jako člen krizového štábu nemocnic, odborů a pacientů s premiérem Bohuslavem Sobotkou. ČLK členem štábu není, Engel bude tlumočit premiérovi její varování. Kubek zase bude informovat členy LOK na sněmu 20. dubna 2016.

Záchranu nelze podle shodného názoru odborů i komory provést bez přílivu peněz, bez zásahu do státního rozpočtu a bez dohody koaličních stran. ČLK žádá o svolání schůzky šéfů vládních stran K3 na téma zdravotnictví. Vládu vyzvala k přijetí krizového plánu pro záchranu zdravotnictví. Premiér slíbil, že se bude zdravotnictvím zabývat.

Komora, lékařské a zdravotnické odbory i nemocnice požadují zvýšení odvodů státu za děti, důchodce či nezaměstnané, aby do tří let mohly stoupnout platy zdravotníků celkem o 30 procent.

Růst odvodů podporují vedle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka vicepremiér Pavel Bělobrádek či Českomoravská konfederace odborových svazů. Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš ale soudí, že ve zdravotnictví je peněz dost, jen se s nimi špatně hospodaří. S navyšováním platů souhlasí, další peníze ze státní pokladny ale přidat nechce.

Zdroj: ČTK

Kategorie