MF ČR odmítá návrh na navýšení plateb za státní pojištěnce

Ministerstvo financí ČR (MF ČR) odmítá navýšení plateb pojistného na veřejné zdravotního pojištění za státní pojištěnce. Systém totiž není podle úřadu zásadně podfinancovaný a navíc zdravotnictví stále schází transparentnost hospodaření.

V tiskové zprávě dne 29. 4. 2015 MF ČR uvedlo:

Valorizace plateb za státní pojištěnce tak, jak je navrhovaná Ministerstvem zdravotnictví ČR (MF ČR) či Českou lékařskou komorou (ČLK), není koncepční, ale bude znamenat pouze navyšování výdajů ze státního rozpočtu a tím prohlubování deficitu. Toto nepřinese zdravotnictví dlouhodobou stabilitu, ale jen uměle oddálí potřebu strukturálních změn.

Ministerstvo zdravotnictví ČR chce za státní pojištěnce, tedy za děti, důchodce či nezaměstnané, zvýšit odvody ze současných 845 korun měsíčně na 904 korun. Česká lékařská komora (ČLK) navrhuje dokonce navýšení až na 1808 korun. Státních pojištěnců je zhruba šest milionů.

MF ČR dále upozornilo, že je třeba vyřešit ve zdravotnictví především výdaje. Podle ministerstva lze najít ve zdravotnictví významné úspory a získat tak finanční prostředky pro navýšení platů lékařů a zdravotních sester bez nutnosti valorizovat platby za státní pojištěnce.

Je třeba odkrýt nejen finanční toky mezi zdravotními pojišťovnami a poskytovateli péče, k čemuž by měl být zřízen nezávislý dozorový orgán, ale je nutné rovněž zveřejnit obchodní smlouvy zdravotnických zařízení a zdravotních pojišťoven. To vše jsou závazky z koaliční smlouvy, které ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček neplní, uvedlo MF ČR.

Ministr financí Andrej Babiš uvedl, že trvá na tom, aby deficit rozpočtu v roce 2016 nepřekročil 70 miliard korun. Požadavkům, které chtějí v rozpočtu zohlednit například valorizaci penzí, zvýšení mezd státních zaměstnanců nebo plateb do zdravotnictví za státní pojištěnce, nechce ustupovat.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!