Podle řady vědeckých výzkumů je stav péče o duševní zdraví v České republice v některých aspektech horší než u ostatních obyvatel států západní a severní Evropy. Ministerstvo zdravotnictví nyní představuje reformu systému psychiatrické péče, která si klade za cíl zlepšit kvalitu života duševně nemocných. V březnu letošního roku byla Reforma psychiatrické péče schválena jako součást Národního programu reforem 2013.

„Česká republika má vůči psychiatrické péči dlouhodobý dluh. Koncepce reformy se snaží nalézt řešení, jak učinit tento segment zdravotnictví komfortnější pro pacienty i poskytovatele, jak naší psychiatrii modernizovat. Na prvním místě musí být vždy zájem pacienta.

Tvorba strategie reformy psychiatrické péče nevznikla za poslední rok, formálnímu zahájení příprav této strategie předcházela několikaletá diskuse jak ze strany odborné společnosti (Psychiatrická společnost ČLS JEP), tak mezi zástupci uživatelů a poskytovatelů psychiatrické péče. „Zde je nutno zmínit, že artikulovaná potřeba systémové změny v oblasti psychiatrické péče byla v českém kontextu patrná již během 90. let minulého století a až nyní se nacházíme v situaci, která vytváří vhodné podmínky pro implementaci potřebných změn,“ vysvětluje bývalý předseda České psychiatrické společnosti Jiří Raboch.

„Jedním z hlavních bodů Strategie, který povede k naplnění globálního cíle, tedy zlepšení kvality života duševně nemocných lidí, je ustavení dalšího pilíře poskytované péče, tedy komunitních Center duševního zdraví. Péče tak bude poskytována blíže pacientovi v jeho přirozených podmínkách,“ říká současný předseda české psychiatrické společnosti Martin Hollý.

Kategorie