Moderní léčba cukrovky

Přes 860 000 Češek a Čechů se léčí s cukrovkou 2. typu, která je spojena s nezdravým životním stylem. Dalších asi 250 000 o své nemoci zatím neví, cukrovka totiž nebolí. Zákeřnější je později, kdy se objeví závažné komplikace, jako poškození srdce a cév, zraku, ledvin či nervů. 

Nadějí pro nemocné jsou podle předsedy Diabetické asociace ČR profesora Milana Kvapila nové léky, které komplikace odvrátí. Ušetří i zdravotní pojišťovny.

Celkové náklady na léčbu diabetu v ČR tvoří podle Institutu pro zdravotní ekonomiku přinejmenším deset procent nákladů na zdravotní péči. Většina peněz jde na léčbu komplikací diabetu. Zvyšuje se počet pacientů a kardiovaskulárními komplikacemi, které mají na svědomí přibližně 70 procent úmrtí diabetiků.

Přínos nové léčby potvrdila tzv. farmakoekonomická studie. Sledovala 324 pacientů s diabetem druhého typu. V době nasazení moderní léčby byli v průměru devět let od diagnózy a měli vysoké hodnoty tzv. glykovaného hemoglobinu. Ten určuje, jak dobře či špatně pacient cukrovku zvládá. Při léčbě jim výrazně klesl glykovaný hemoglobin, tlak, cholesterol a snížila se jejich nadváha.

Léčba je na začátku dražší, dlouhodobě však spoří náklady tím, že klesnou výdaje na léčbu komplikací. Z nových léků jsou nejrozšířenější gliptiny, které zvyšují u diabetika přirozenou cestou tvorbu inzulínu. Nejnovější jsou glifloziny, při kterých diabetici vylučuju přebytečný cukr močí.

V přepočtu na 1000 léčených pacientů by v průběhu 20 let stát ušetřil ze zdravotního pojištění kolem pěti milionů korun přímých nákladů na kardiovaskulární komplikace, až 25 miliónů na renální komplikace a až 14 miliónů korun na diabetickou nohu.

Přes 100 600 českých diabetiků má kvůli své nemoci postižený zrak, 2200 osleplo, výskyt infarktu myokardu je u nich až pětinásobně vyšší než v běžné populaci. Přes 97 100 diabetiků má chronické postižení ledvin, více než 40 000 trpí syndromem diabetikcé nohy a přibližně 10 000 muselo podstoupit amputaci dolní končetiny.

Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR vydala v roce 2014 na akutní léčbu diabetu téměř 3,5 miliardy korun, dalších 3,5 miliardy korun činí dlouhodobé náklady. Společně s ostatními zdravotními pojišťovnami se odhaduje celková částka, vynaložená na léčbu diabetu a návazných komplikací, na 11,5 miliardy korun. Cukrovka vede k invaliditě, tři procenta nově přiznaných důchodů dostávají diabetici.

Kategorie: 
Témata: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!