MPSV podpoří vyrovnání platu žen a mužů

O dotace se od čtvrtka mohou hlásit neziskové organizace, ale i města, kraje nebo podnikatelé, kteří chtějí ženám radit a vzdělávat je. Peníze mohou získat i projekty, které zapojí více mužů do péče o děti. Podle informací serveru Aktualne.cz se na nerovné odměňování zaměří také kontroly z inspekce práce.

Ženy v Česku dostávají každý měsíc skoro o 6500 korun nižšívýplatu než muži. Ministerstvo práce a sociálních věcí nyní dá 400 milionů korun z fondů Evropské unie na to, aby se rozdíl mezi odměňováním snížil. „U nás bohužel stále máme nízkou úroveň slaďování rodinného a profesního života. Také pořád přetrvává stereotyp muže jako živitele rodiny, čímž jsou zdůvodňovány jejich vyšší platy,“ říká ministryně práce Michaela Marksová. Připomíná, že 22procentní rozdíl v odměňování mužů a žen v Česku je třetí nejhlubší v Evropské unii. O peníze se od čtvrtka mohou hlásit neziskové organizace, ale i města, kraje nebo podnikatelé, kteří chtějí ženám radit a vzdělávat je. Na dotacimohou dosáhnout i projekty, které zapojí více mužů do péče o děti.

Nově se na nerovné odměňování zaměří také inspekce práce, která právě dokončuje metodiku kontrol. „Na jaře chceme spustit velkou akci, která se na toto zaměří,“ říká Marksová, do jejíhož rezortu spadá Státní úřad inspekce práce. Je ale podle ní potřeba, aby ženy samy inspekci hlásily, když zjistí, že za stejnou práci berou méně než jejich mužský kolega.Nerovnost ve mzdách ohrožuje podle Marksové hlavně ženy samoživitelky a později seniorky, které mívají nižší důchod proto, že část života nepracovaly a staraly se o děti. „Ženy, které rodí a vychovávají budoucí generace, jsou za to „po zásluze“ odměňovány,“ podotýká Marksová.

Dodává, že ženy, které se cítí platově diskriminované a obrátí se na soud, málokdy uspějí. „Soudy neumějí zacházet s antidiskriminačním zákonem a ty ženy velmi často prohrávají. I toto by mohla změnit naše kampaň,“ doufá ministryně.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!