Náklady na zdravotnictví v roce 2016

Ministerstvo zdravotnictví ČR (MZ ČR) finalizuje úhradovou vyhlášku, která pro rok 2016 rozděluje 258,3 miliardy korun veřejného zdravotního pojištění. MZ ČR proti ní očekává protesty.

Přesto má MZ ČR jasno v tom, jaké jsou hlavní priority. Doplácení na výpadky poplatků ve zdravotnictví a slíbený pětiprocentní růst platů v nemocnicích v úhradové vyhlášce pro rok 2016 dominují. Z deseti miliard korun, o kolik si zdravotnictví podle predikcí v roce 2016 polepší, má jít pět miliard korun do nemocnic a 2,2 miliardy korun jako částečná náhrada za zrušené regulační poplatky u lékaře a v lékárně.

Protože se už vyčerpaly možnosti úspor na lécích a níž už úhrady za ně stlačit nejdou, bude muset jít dalších 2,1 miliardy korun právě na léky. Znamená to, že v době růstu příjmů zdravotního pojištění na žádné jiné priority prakticky nezbývá.

Vyhláška neodpovídá představám soukromých lékařů. Ti opakovaně žádali, aby jim také (jako těm v nemocnicích) navýšilo MZ ČR příjmy. Získali sice příslib navýšení ceny práce lékaře v sazebníku, podle kterého se jim počítají úhrady. Návrh úhradové vyhlášky však poměrně striktně limituje maximální možné úhrady tak, že by zřejmě byly nižší než v roce 2015. Vyhláška jim limituje úhrady nanejvýš o procento vyšší než v roce 2014.

V celkových číslech MZ ČR sice počítá s tím, že do ambulantní péče půjde o 1,4 miliardy Kč více než v roce 2015. Neznamená to však, že by si jednotliví lékaři polepšili a dostali zaplaceno lépe. MZ ČR v důvodové zprávě uvádí, že nárůst nákladů je způsobený převážně přirozeným růstem segmentu a nárůstem objemu péče, který je ovlivněn zrušením regulačních poplatků za klinické vyšetření.

Jednání o drobná procenta pro samostatné lékaře se ještě povedou. Stejně tak ještě bude mít MZ ČR příležitost předělat navrhovaný systém limitů pro ordinace. Tak, jak je navržený, může být v rozporu s dřívějším rozhodnutím Ústavního soudu, že má lékař za potřebnou péči dostat zaplaceno.

Výsledek této úhradové vyhlášky bude další posílení nemocničního sektoru, na který jde více než polovina veškerých nákladů zdravotních pojišťoven. V doporučeních expertů zvenčí systému zdravotnictví se opakuje volání po posílení role a postavení praktických lékařů. Právě u nich se dá předejít zbytečným dalším nákladům, pokud včas zachytí a dobře zaléčí chronické nemoci.

Jak porostou náklady na zdravotnictví v roce 2016 (oproti roku 2015)

Celkem:                        9 miliard korun

Na ambulantní péči:     1,4 miliardy korun

Na lůžkovou péči:        5 miliard korun

Na léky:                       2,1 miliardy korun

Očekávaný nárůst příjmů veřejného zdravotního pojištění v roce 2016 je 10,2 miliardy korun, respektive 9,7 miliardy korun, pokud se odečtou nutné odvody do dosud nedoplněného rezervního fondu Všeobecné zdravotní pojišťovny. Celkově budou zdravotní pojišťovny hospodařit s 258,3 miliardy korun. (Zdroj: MZ ČR)

Kategorie: 
Hodnocení: 
5

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!