Národní strategie protidrogové politiky - revize

Vláda ČR dne 15. 12. 2014 schválila revizi Národní strategie protidrogové politiky na období 2010 - 2018 (č. j. 1465/14).

Strategie se má rozšířit o opatření k omezení dostupnosti alkoholických nápojů i hraní a ke snížení jejich dopadů. Česko začne s alkoholem a hazardním hráčstvím bojovat podobně jako s nelegálními drogami, sdělil dne 15. 12. 2014 národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Dokument platí do konce roku 2018.

Spotřeba čistého alkoholu na osobu včetně kojenců činila pro rok 2012 celkem 9,9 litru. Lze jednoznačně konstatovat, že pití alkoholických nápojů v České republice je velmi rozšířené, stojí v upravené strategii. Podle autorů se v textu nyní odrážejí nepříznivé dopady pití i hráčství na zdraví, na rodiny i celou společnost. Cílem je "snižování nabídky, poptávky a škod". Autoři zohledňují i vývoj přístupu v zahraničí.

Podle materiálu Česko patří k zemím s nejvyšší spotřebou alkoholu na hlavu. Denně či každý druhý den pije 15 procent dospělých - 23 procent mužů a 8 procent žen. Alespoň jednou týdně si alkohol dopřeje víc než polovina mužů a víc než třetina žen. Podle evropské studie se šestnáctiletí v Česku opíjejí víc než jejich vrstevníci v jiných státech. V roce 1995 se alespoň třikrát za poslední měsíc opilo 14 procent mladých Čechů a Češek, v roce 2011 jich byla už pětina. Podle Vobořila stoupá konzumace alkoholu také u dětí ze základních škol. Proto se podle protidrogového koordinátora chystá novela zákona, která zpřísní sankce za podávání alkoholu mladistvým.

Alkohol je zhruba za šesti procenty úmrtí v zemi. V roce 2007 léčba nemocí, které vyvolalo nadměrné pití alkoholu, stála 2,6 miliardy Kč, uvedli autoři.

Podle autorů strategie je v Česku i dostupnost hazardních her vysoká. V roce 2014 na tisíc obyvatel připadalo 7,5 hracího přístroje. Na Slovensku je to 3,7, v Německu 3, v Polsku 0,6 a v Rakousku 0,3 přístroje. V on-line hazardu v roce 2012 vklady u provozovatelů s licencí činily 14 miliard Kč. Zhruba ve stejné míře hrají Češi i na nedaněných zahraničních webech, uvádí strategie. Problémy s hraním by podle odborné studie mohlo mít až 170.000 dospělých, závislost pak až 80.000.

Ve strategii se tak nyní slovo "drogy" nahrazuje spojením "návykové látky a hazardní hraní". Počítá se se snižováním nabídky a s regulací i s opatřeními, která by měla zmenšit poptávku a dopady.

Protidrogový koordinátor s Ministerstvem zdravotnictví ČR (MZ ČR) má do konce března roku 2015 připravit plán kroků, které by se proti nadměrnému pití alkoholu měly podniknout do roku 2018. Takový materiál má do stejného termínu vzniknout i k hráčství.

Do konce března 2019 by se měly výsledky strategie vyhodnotit. Vláda ČR by měla dostat hned také návrh nového dokumentu se záměrem na další roky.

 

Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!