Nejdražší diagnózy

Za léčbu nejnákladnějšího pojištěnce zaplatila v roce 2013 Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR (VZP ČR) přes 46 miliónů korun. Jde o pacienta, který trpí poruchou srážlivosti krve.

Za dvacet nejnákladnějších pacientů uhradila VZP ČR 285 miliónů Kč. K nejdražším diagnózám patřily v roce 2013 například poruchy metabolismu, poruchy srážlivosti krve či plicní arteriální hypertenze. Zhruba 95 procent všech nákladů na dvacítku nejdražších pacientů tvoří výdaje za léky (přes 273 miliónů Kč). Při léčbě nejnákladnějšího pacienta jde 48,5 miliónu Kč právě na jeden konkrétní lék. Léčba pětice nejdražších přišla téměř na 120 miliónů Kč.

Dle vyjádření VZP ČR mezi 20 nejdražšími pacienty je 17 mužů a tři ženy. Nejmladší byl roční chlapeček, nejstarší 71letý důchodce.

V roce 2012 stála VZP ČR léčba nejnákladnějšího pacienta kolem 54 miliónů Kč.

Na seznamu nejdražších pacientů nejsou diagnózy spojené s léčbou nádorů.

VZP ČR  již před časem zveřejnila, kolik stojí léčba některých závažných chorob. Jako nejdražší se v průměru ukázaly léky pro pacienty s metabolickými vadami. V průměru přišly na více než 5,8 miliónu Kč.

Pojišťovna vyvrací spekulace, že se snaží zbavovat nákladných pacientů. Zmiňuje například pozitivní listy léků, s jejichž pomocí se snaží vést lékaře k předepisování ekonomicky nejméně náročných přípravků, které ovšem kvalitou splňují veškeré požadavky na kvalitu.

 

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!