Nejlepší sestry roku 2014

Nejlepší sestry roku 2014 převzaly 17. března 2015 na galavečeru v Hudebním divadle Karlín ocenění.

Za celoživotní dílo v ošetřovatelství byla vyznamenána Dana Pilátová z interního příjmu Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Sestrou roku v kategorii přímá ošetřovatelská péče se stala z rozhodnutí odborné poroty vrchní sestra oblastního zdravotnického zařízení ministerstva vnitra v Brně Jitka Fikarová, která také v hlasování veřejnosti získala titul Sestra mého srdce. V kategorii management a vzdělávání je sestrou roku nositelka ceny Florence Nightingalové za rozvoj ošetřovatelství Jindra Kracíková.

Na slavnostním večeru poděkoval sestrám ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Němeček připomněl, že MZ ČR řeší i další systém vzdělávání sester, což je velmi obtížné, protože každá skupina sester na to má diametrálně odlišný názor. Ministr věří, že v rámci kompromisu dojde k dohodě, a je přesvědčen, že i z hlediska platového hodnocení udělá MZ ČR vše pro to, aby zdravotnictví zůstalo pro zdravotní sestry atraktivní.

V českém zdravotnictví pracuje zhruba 100 000 sester. Ocenění se rozdělovalo v roce 2015 popatnácté. Soutěž vyhlásil odborný časopis Sestra, záštitu měli Dagmar Havlová za Nadaci Dagmar a Václava Havlových VIZE 97. Mezi patrony jsou ministerstva zdravotnictví a práce a například také pražský magistrát. Odborným garantem soutěže je Česká asociace sester.

Držitelka ocenění za celoživotní dílo Dana Pilátová věnovala profesní život interně Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Před deseti lety mohla odejít do důchodu, pracuje ale dál v třísměnném provozu na centrálním příjmu, což v tak velké nemocnici je mimořádně náročné na psychiku.

Vítězka kategorie sestra v přímé ošetřovatelské péči,vrchní sestra oblastního zdravotnického zařízení ministerstva vnitra v Brně Jitka Fikarová byla v roce 2013 na misi policejního prezidia při odminování řeky Sávy v Bosně a Hercegovině. Věnuje se zdravotnické přípravě příslušníků speciálních policejních útvarů. Vždy odvádí poctivou práci a požaduje to i od podřízených. Dosáhla bakalářského stupně vzdělání jako sestra pro intenzivní péči a v psychiatrii.

Vítězka kategorie sestra ve vzdělávání a managementu Jindra Kracíková vystudovala při práci vysokou školu zdravotnickou, kde nyní působí jako mentor. Kontinuálnímu vzdělávání sester se věnuje desítky let. Má velké profesní znalosti i dovednosti, ale i pro svoji píli, laskavost a ochotu vždy nabídnout pomoc.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!