Nová generace léků na snižování cholesterolu

Pacienti s vysokou hladinou cholesterolu by se už brzy mohli dočkat zlomové novinky - místo polykání několika léků denně by si jednou za dva týdny mohli pod kůži aplikovat lék speciálním perem, podobně jako to už roky znají pacienti léčení inzulínem.

Americká registrace se očekává do pololetí roku 2015, evropská do konce roku 2015. Od roku 2016 by nová generace léků mohla být běžně dostupná také v Česku. Informaci sdělil  21. dubna 2015 předseda České internistické společnosti ČLS JEP profesor Richard Češka.

Zvýšenou hladinu cholesterolu, která je rizikovým faktorem nemocí srdce a cév, má až 70 procent dospělých v ČR. S ozdravěním jídelníčku a užíváním statinů klesla za deset let průměrná hladina cholesterolu v krvi dospělých ze zhruba 6,2 na 5,5 milimolů na litr. Žádoucí je hodnota pět a méně, mnoho lidí však stále má hodnoty vyšší.

Předběžné výsledky studií po roce podávání injekčního přípravku ukázaly u pacientů pokles hladiny tzv. zlého cholesterolu o více než 50 procent, když jsou léky podávány samostatně, stejně jako když jsou přidány k léčbě statiny či jinými léky. Za průlomové označil profesor Češka to, že léky snížily u pacientů počty komplikací, například infarktů, o více než 50 procent.

Zatím to jsou předběžné výsledky, ale kdyby se potvrdily i ve velkých studiích, které doběhnou během několika let, tak by to mohlo znamenat konec epidemie kardiovaskulárních onemocnění.

Injekční lék obsahuje monoklonální protilátky proti klíčovému enzymu cholesterolového metabolismu PCSK9. Největší užitek z něj podle profesora budou mít pacienti v nejvyšším riziku nemocí srdce a cév a s velmi vysokými hodnotami cholesterolu. Především jsou to nemocní, kteří mají zvýšené hladiny cholesterolu v důsledku genetické poruchy, tzv. familiární hypercholesterolémie.

Tito pacienti jsou ohroženi infarktem už kolem 30 let věku. V Česku jich podle profesora žije několik desítek tisíc. Vysoký cholesterol totiž u velkého procenta nemocných není jen důsledkem nesprávné životosprávy, jak se někdy mylně traduje, upozornil. Vyhledávání a léčbě těchto nemocných se věnuje publikace Familiární hypercholesterolémie, kterou vydalo nakladatelství Triton.

Češka odmítl „senzační“ zprávy o neškodnosti cholesterolu, které se čas od času objevují. Studie podle něj jasně potvrdily, že pokles hladiny cholesterolu vedlo u statisíců nemocných ke snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění.

Kategorie: 
Témata: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!