Nový urgentní příjem ve FN Motol

Fakultní nemocnice Motol má nový urgentní příjem pro dospělé s celkem 27 lůžky. Pacientům začne sloužit 4. května 2015. Rekonstruované oddělení dne 28. 4. 2015 oficiálně s vedením nemocnice otevřeli premiér Bohuslav Sobotka a ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Ministr novinářům řekl, že do 14 dnů dokončí návrh investic do modernizace dalších státních nemocnic, který předloží Vládě ČR.

FN Motol je největší zdravotnické zařízení v Česku. Podle politiků i zdravotníků se vypořádává s rostoucím přílivem pacientů, který ještě posílilo nedávné otevření stanice metra. Urgentní příjem funguje v Motole od roku 1999, tehdy měl dvě lůžka. Podle primáře Jiřího Ziky vypadá jako "malá nemocnice". Je v něm 17 lůžek, dalších deset nabízejí akutní ambulance.

Podle ředitele nemocnice Miloslava Ludvíka původní ambulance přijala ročně asi 2 500 pacientů, nyní nemocnice zvládá kolem 50 000 lidí. Pokud bude nynější trend pokračovat, bude to 100.000, uvedl Ludvík. Zařízení označil za "nemocnici v nemocnici". Je v něm zákrokový sál i ARO. Užší spolupráce by měla být i se záchrannou službou.

O rekonstrukci rozhodlo vedení nemocnice v říjnu 2011. Stavba začala v říjnu 2014, skončila v dubnu 2015. Nemocnice do oprav vložila 22 milionů Kč, dalších pět milionů stálo vybavení.

Podle Němečka by podobné urgentní příjmy měly vznikat i v dalších státních nemocnicích, které by se měly i jinak modernizovat. V nejbližší době chce dokončit dokument s návrhy největších investic, který předloží vládě. Premiér podotkl, že zatímco kraje v minulých letech využily evropské peníze a své nemocnice modernizovaly, státní investice se v krizi škrtaly. Nemocnice, které spravuje Ministerstvo zdravotnictví ČR, tak mnohdy vypadají hůř než ty krajské.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!