Odbory požadují desetiprocentní nárůst tarifů

Předseda Lékařského odborového klubu (LOK) Martin Engel dne 18. 8. 2015 oznámil, že odbory požádají předsedu vlády Bohuslava Sobotku o schůzku kvůli platům zdravotníků v nemocnicích. Částka, kterou zatím s ministrem zdravotnictví vyjednaly, nepokryje jimi požadovaný růst tarifů o deset procent. Ministr nabídl zdravotníkům zvýšení o pět procent, odbory trvají na deseti procentech. Na desetiprocentní nárůst tarifů od ledna roku 2016 by bylo potřeba zhruba sedmi miliard korun.

Podle odborů jsou možnosti ministra zdravotnictví vyčerpané, proto se obrátí na vedení koalice. Řešení by podle Engela měli hledat předsedové tří koaličních stran.

Ministr zdravotnictví znovu potvrdil, že zvýšení odvodů státu o 1,8 miliardy v roce 2016 půjde celé na platy v nemocnicích. Z upřesněných odhadů příjmů státního rozpočtu by mohl resort získat v roce 2016 dalších 1,3 až 1,5 miliardy. To vše stačí jen na pětiprocentní navýšení tarifů, chybějí zhruba ještě čtyři miliardy Kč.

Podle LOK největší škodu způsobilo nízké navýšení platby za státního pojištěnce, proto se musí obrátit tam, kde problém vznikl, a pokusit se to řešit na úrovni K3.

Engel připomněl, že už v roce 2014 žádaly odbory deset procent, nakonec se spokojily s pěti procenty. V roce 2015 už spokojeni být nemohou, stovky lékařů každý rok odcházejí z českého zdravotnictví, odchází i zdravotnický personál. Zavírají se některá nemocniční oddělení, dostupnost péče klesá. Jedinou možností, jak lékaře a sestry v nemocnicích udržet, je podle LOK zvýšit jim platy.

Na rozdíl od ostatních zaměstnanců veřejného sektoru, kteří dostanou tři procenta od listopadu 2015, měli by dostat zdravotníci navýšení až od ledna roku 2016. Peníze na jejich platy totiž nejdou ze státního rozpočtu, ale ze zdravotního pojištění. Ministr zdravotnictví slíbil, že prostředky budou vymezeny v úhradové vyhlášce, aby je nemocnice nemohly použít na nic jiného.

V roce 2015 stouply tarifní platy ve státních nemocnicích o pět procent. Krajské a menší nemocnice většinou přidaly méně nebo vůbec s tím, že prostředky od zdravotních pojišťoven na přidání nestačily.

Průměrný plat lékařů ve státních nemocnicích podle zdravotnických statistiků v roce 2015 dosáhl 62.735 korun, z toho polovina je za přesčasy a služby. Základní plat lékaře činí 32.450 korun, sestry 19.680 korun.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!