Odchody lékařů do ciziny

Velkým problémem českého zdravotnictví je masový odchod lékařů do ciziny. Ministr Svatopluk Němeček za rok a čtvrt ve funkci tento problém nevyřešil. Na Žofínském fóru se na tom shodli prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek a předseda Lékařského odborového klubu (LOK) Martin Engel.

Ročně odejde do zahraničí ihned po škole 200 lékařů, což je pětina ročníku, a dalších až 200 lékařů s kvalifikací. Hledají lepší podmínky, peníze i systém vzdělávání. Podle údajů ČLK v ČR pracuje 38.624 lékařů.

Ministerstvo zdravotnictví podle náměstka Josefa Vymazala situaci řeší. Platy letos stouply o pět procent a vzdělávání se změní od 1. ledna 2016.

Server zdravi.E15 uvádí, že důvodem odchodů jsou extrémní rozdíly v platech. Absolvent v Německu dostane pětinásobek toho, co v české nemocnici. Je to i dodržování evropské směrnice o pracovní době v Německu a její porušování v Česku, a rovněž nepřátelský systém specializačního vzdělávání v Česku, shrnul Kubek s tím, že pro českého lékaře je mnohem snazší získat atestaci v Norimberku než v Praze.

Zákon o postgraduálním vzdělávání stále není ve finální podobě. Znamená to, že se nepodařilo zachytit absolventy, kteří končili v roce 2014, a v roce 2015 to bude úplně stejné. Podle Engela byly během této vlády ztraceny dva promoční ročníky. Pokud absolventi  v roce 2015 neuvidí, že se situace blíží k vyřešení, odejdou podle něj také.

Odchody lékařů bez návratu považuje MZ ČR za velmi závažný problém. Bude se snažit dělat maximum, a to jsou především dvě věci - zvýšit platy, což bylo v roce 2015 provedeno, a zlepšit zákon o postgraduálním vzdělávání, který je nyní v připomínkovém řízení, uvedl náměstek Vymazal.

V chystaném zákoně považuje za velmi důležité to, že umožní mladým lékařům připravovat se na atestaci i v menších nemocnicích, jak to shodně požadují odbory i komora. Nyní musejí lékaři plnit požadavky programu ve velkých nemocnicích, často daleko od domova.

Zákon se podle Vymazala do jisté míry vrací i k dříve velmi dobře fungujícímu systému dvou atestací, z nich jedna bude po absolvování kmene, tedy základního oboru, druhá pak bude evropskou atestací. MZ ČR chce jasně definovat kompetence každého lékaře, co může vykonávat už po první atestaci a co po evropské velké atestaci,dodal.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!