OSZSP ČR požaduje růst platů

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR (OSZSP ČR) požaduje pro rok 2015 růst platů o 5 procent. O navýšení jedná svaz s ministrem zdravotnictví. Růst platů by měl být plošný a výraznější zejména v lázeňství a sociálních službách.

Zatímco ve státní správě by měly platy růst o 3,5 %, pracovníci ve zdravotnictví a sociálních službách by si měli polepšit minimálně o 5 %. Alespoň takto zní požadavek OSZSP, který opakovaně upozorňuje na finanční i personální problémy ve zdravotnictví.

Podle předsedkyně OSZSP Dagmar Žitníkové zdravotnictví přišlo v uplynulém období o 30 miliard Kč. Peníze, které byly ze zdravotnictví vyvedeny, jednoznačně chybí. Nemocnice šetří na personálu, šetří na lécích, i v jiných oblastech. V důsledku šetření prý chybí na pracovištích zaměstnanci, což se podle Žitníové odráží i v kvalitě poskytované péče. Ještě horší situace je prý v lázeňství a sociálních službách. OSZSP proto pracovníkům v těchto odvětvích doporučí, aby se pokusili vyjednat se svými zaměstnavateli ještě lepší platové podmínky – v lázeňství až 10 % a v sociálních službách 6,5 %.

Peníze by se do zdravotnictví a ke zdravotníkům měly vracet postupně, ze státního rozpočtu, tak i nalézáním vnitřních úspor. Druhá varianta však bude zřejmě schůdnější, neboť rozpočet je podle ministra zdravotnictví napjatý a taktak se podařilo vyjednat prostředky na kompenzaci zrušených poplatků za hospitalizaci.

Podle Dagmar Žitníkové jsou si odbory vědomy, že možnosti ministra zdravotnictví potažmo vlády a státní pokladny jsou omezené. Jedním z prvních kroků by podle ní měla být úprava stávající personální vyhlášky, která od samého počátku své platnosti čelí kritice odborových uskupení ve zdravotnictví i České lékařské komory. Personální vyhláška se v době před volbami nelíbila ani v současnosti vládní ČSSD.

Ministr zdravotnictví v návaznosti na tento požadavek odborů rozhodl o ustavení pracovní skupiny, která by se měla zabývat úpravou personální vyhlášky. V srpnu 2014, kdy už bude jasný dopad kompenzace poplatků do nemocnic a do jejich hospodaření, se začne jednat o tom, jaký reálný růst platů může být pro zdravotnictví pro rok 2015 nastaven.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!