Ohrožení chlapci a děvčata stále častěji zůstávají s pomocí služeb a odborníků ve vlastních rodinách či se dostávají do rodin náhradních. Počet těch, kteří putují do ústavů, klesá. Pomohla tomu i novela zákona o ochraně dětí. Na konci loňského roku bylo v Praze 801 pěstounů, ve Středočeském kraji 984.
Dle sdělení Ministerstva práce a sociálních ČR  lze na základě počtu vyplacených odměn konstatovat, že za červenec 2012 byla dávka vyplacena v Praze 758 pěstounům, za letošní červenec celkem 776 pěstounům; za červenec 2012 ve Středočeském kraji 963 pěstounům, za letošní červenec 1 033 pěstounům. Tyto údaje se však vztahují pouze k lidem, kterým vyplatil odměnu pěstouna úřad práce. Určitá další část pěstounů odměnu nepobírá (týká se to například některých pěstounů­prarodičů).

Faktorů, které ovlivňují, že roste počet „dlouhodobých“ pěstounů (z asi 8 500 rodin v roce 2012 na 9 500 rodin v první polovině roku 2013) a pěstounů na přechodnou dobu (ze sedmi zařazených rodin na přechodnou dobu na počátku roku 2012 počet stoupl na 89 v srpnu 2013 a další jsou v procesu posuzování a přípravy), je jistě mnoho. Velkou roli zcela nepochybně hraje novela zákona o sociálně­právní ochraně dětí, která nastavuje v mnoha směrech příznivější podmínky pro pěstouny a napomáhá rozvoji pěstounské péče na přechodnou dobu. Nelze ani opomenout debatu, která se okolo novely vedla a díky níž se mnozí dozvěděli o problematice náhradní rodinné péče, rovněž tak značné snahy Ministerstva práce a sociálních věcí zajistit větší počet pěstounů.

Smyslem rozvoje náhradní rodinné péče je zajistit výrazný pokles dětí v ústavních zařízeních. Péče o dítě v rodinném prostředí, byť by se nejednalo o biologickou rodinu, je pro dítě nesmírně důležitá, a to zvláště pokud jde o první roky jeho života, které jsou z hlediska vývoje dítěte nejcitlivější. Upřednostňování rodinného prostředí před ústavní péčí dlouhodobě doporučuje například Výbor OSN pro práva dítěte či Rada Evropy. Jakkoliv v České republice vzrostl počet pěstounů, a je tudíž možné umisťovat více dětí do pěstounské péče (v pěstounské péči je přes 12 000 dětí; co se týče přechodné pěstounské péče, odhaduje se, že by jí letos mohlo projít 120 až 150 dětí), je třeba připomenout, že v roce 2012 bylo v ústavní péči 6 941 dětí, což je stále neuvěřitelně vysoké číslo.

Rrozvoji pěstounské péče je nutno nadále věnovat velkou pozornost. Zvláště je třeba průběžně sledovat, zda jsou pěstounské rodiny dostatečně finančně zajištěny, jakým způsobem se rozvíjí síť podpůrných, odlehčovacích a poradenských služeb pro náhradní rodiny, zvláště zda jsou tyto služby dostupné všem pěstounům a zda jsou poskytovány kvalitně. Služby pro náhradní rodiny byly v minulosti poměrně podceňovány, z čehož plyne i současný stav, kdy se většina služeb teprve pomalu rozbíhá. Právě finančního ohodnocení „dlouhodobých“ pěstounů a služeb, které jsou jim v tuto chvíli k dispozici, je kritizováno zejména ze strany Fondu ohrožených dětí. Situací se v tuto chvíli zabývá Výbor pro práva dítěte Rady vlády pro lidská práva.

Výdaje na dávky pěstounské péče

 

Hlavní město Praha

červenec 2012

7,4milionů korun

červenec2013

12,8milionů korun

Středočeský kraj

červenec2012

10,2 milionů korun

červenec2013

17,8 milionů korun

CELKEM ČR

červenec 2012

103,7 milionů korun

červenec 2013

176,4 milionů korun

 

Údaje zahrnují příspěvek na úhradu potřeb dítěte, odměnu pěstouna, příspěvek při převzetí dítěte, příspěvek na zakoupení osobního motorového vozidla a od roku 2013 příspěvek při ukončení pěstounské péče.

Kategorie