Praktičtí lékaři v ohrožení

Praktičtí lékaři se obrátili na Vládu ČR s žádostí, aby přehodnotila rozhodnutí zrušit u nich regulační poplatky, pokud předem nestanoví, z čeho jim výpadek příjmů nahradí. Sdružení praktických lékařů varuje, že řada praxí se může dostat do existenčních potíží.

Koalice má ve vládním prohlášení slib zrušit poplatky 30 korun v ambulancích a lékárnách od ledna 2015. Sdružení praktických lékařů varuje, že to znamená zásadní výpadek v příjmech ambulancí, řada praxí se může dostat do existenčních potíží. Poplatky tvoří od pěti do 15 procent příjmu ambulancí.

Sdružení praktických lékařů ČR k aktuálnímu plánu vlády pomoci nemocnicím uvedlo, že snahu vlády sleduje se znepokojením. Připomíná, že v minulosti byly nemocnice oddluženy již několikrát, nikdy to nevedlo k dlouhodobému výsledku. Prosté dosypání peněz je odsouzeno k neúspěchu bez systémových změn, redukce lůžkových zařízení a bez jasně nastavených pravidel kontroly pohybu pacienta zdravotnickým systémem, tvrdí sdružení. Povede jen k další nerovnosti v rozdělení finančních prostředků mezi lůžková a ambulantní zařízení, které je již nyní zcela opačné, než je tomu ve vyspělých zemích.

Připomíná, že základem fungujícího systému zdravotní péče ve vyspělých zemích je primární péče, kam se řadí právě praktičtí lékaři. Úhrady od pojišťoven pro praktické lékaře tvoří v ČR jen šest procent peněz zdravotního pojištění, zatímco nemocnice dostávají polovinu všech peněz.

V prohlášení praktických lékařů se dále uvádí, že trvjí na tom, že pokud ke zrušení poplatků dojde, bylo kompenzováno v plné výši a musí být předem jasné, jakým způsobem a z jakých prostředků to bude uskutečněno. 

 

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!