Preventivní projekt VZP ČR

Při úrazech zemřelo za posledních pět let v Česku 696 dětí. Dalších zhruba 10 tisíc dětí má za tu dobu po úrazech trvalé následky. Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR (VZP) chce pomoci tyto alarmující statistiky změnit. Od září 2015 spustila preventivní projekt VZPoura úrazům. Přímo zaměstnanci pojišťovny, kteří sami po úrazu skončili na vozíku, budou děti ve školách varovat před hrozícími riziky a učit je, jak se těmto hrozbám vyhnout. Zájem projevily desítky škol.

V roce 2014 bylo s úrazem hospitalizováno 30 706 dětí. Dalších zhruba 450 tisíc jich je každoročně ošetřeno ambulantně. Řada nešťastných událostí by se nemusela stát, kdyby se děti včas naučily, jak se bezpečně chovat v různých situacích. Ať už v dopravě, při sportování nebo vlastně kdykoliv ve volném čase. Právě o to se chceme v rámci projektu  VZP pokusit.

VZP spustila speciální internetové stránky vzpoura-urazum.cz. Na nich se každý může dozvědět základní informace o projektu. Mimo jiné tam najde i krátká videa, kde se představují tři takzvaní ambasadoři – zaměstnanci VZP, kteří po různých nehodách přestali chodit. Právě oni jsou připraveni na pozvání navštěvovat školy, kde budou dětem na svých vlastních příbězích připomínat, jak důležité je úrazům předcházet.

Nejčastěji se děti zraní doma nebo ve škole. V obou těchto prostředích se stává mezi 25 až 30 % všech dětských úrazů. Ve školách jsou nejčastější úrazy při tělesné výchově. Z hlediska věku představují nejrizikovější skupinu děti mezi 13 a 14 lety. V této věkové kategorii postihne úraz vyžadující lékařské ošetření každou čtvrtou dívku a dokonce každého třetího chlapce.

Nejvážnější následky mají úrazy dětí při dopravních nehodách. Nezřídka končí dlouhodobými následky či smrtí. Celkově jsou úrazy vůbec nejčastější příčinou úmrtí dětí.

 

 

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!