Prodloužení lázeňské péče

Novela zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění začala platit 6. ledna 2015 a prodloužila o jeden týden komplexní pobyty dospělých u 28 z celkového počtu 66 zdravotních indikací.

Podle indikačního seznamu se dospělým s nemocemi oběhového ústrojí prodlouží pobyt u čtyř z 9 indikací, s nemocemi dýchacího ústrojí u čtyř ze 7 indikací a s nemocemi nervovými u osmi z 11 indikací.

Léčebné pobyty se prodlouží po jedné indikaci také u pacientů s duševními nebo a gynekologickými onemocněními. U čtyř indikací se prodlouží lázeňský pobyt také pacientům s kožním onemocněním. Polepší si i pacienti po operacích kloubů či s nemocemi páteře.

U onemocnění pohybového ústrojí se prodloužení pobytu týká celkem šesti typů onemocnění. Jde o stavy po ortopedických operacích s použitím kloubní náhrady, po úrazech a po ortopedických operacích včetně stavů po operacích meziobratlových plotének, mimokloubní revmatismus, revmatoidní artritidu a chronická onemocnění páteře včetně Bechtěrevovy choroby.

Novela také stanoví na 21 dní příspěvkové lázeňské pobyty pro dospělé, kdy pojišťovny hradí jen léčbu, v některých případech jen na 14 dnů. Dětem při jakékoli lázeňské léčbě, která trvá vždy přinejmenším 4 týdny, pak lékaři mohou prodloužit pobyty.

Podobně to bude u některých indikací v léčbě dospělých, kde se nově upravuje možnost opakování pobytů.

Pacienti už také neplatí denní poplatek ve výši 100 Kč za den pobytu ani 30 Kč za vyšetření.

Lázním má úprava přinést ročně nárůst příjmů zhruba o půl miliardy korun. O částku přišly předchozím omezením počtu diagnóz i délky pobytu na tři týdny.

Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR (VZP) počítá s tím, že v roce 2015 vydá pro své klienty na lázeňskou péči 1,4 miliardy Kč. Oproti roku 2013, kdy celkové náklady VZP na lázně byly 825 milionů, je to nárůst o 69,5 procenta.

Lázeňská léčebně rehabilitační péče je poskytována výhradně jako následná lůžková péče v těch zařízeních, které se nacházejí v místě výskytu přírodního léčivého zdroje nebo na území s klimatickými podmínkami příznivými k léčení, které jsou k léčbě pacientů využívány. Nejde tedy o lázně vytvořené nově pouze za účelem relaxačních a wellness pobytů.

Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!