Resort zdravotnictví povede současný šéf Motola Ludvík

Ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka ve vládě nahradí šéf FN Motol Miloslav Ludvík. Motolskou nemocnici bude do voleb řídit Ludvíkův zástupce. Podobně se ředitelského křesla ve Fakultní nemocnici v Ostravě nevzdal při svém nástupu na ministerstvo ani dosavadní ministr Svatopluk Němeček.
 

Ředitel nemocnice Motol Ludvík premiérovi potvrdil až v pátek, že se funkce ujme.

Miloslav Ludvík (ČSSD), který by měl být novým ministrem zdravotnictví, na místo ředitele Fakultní nemocnice v Motole nerezignuje. Zařízení bude do sněmovních voleb řídit jeho zástupce. Řekl to dnes novinářům. Podobně se ředitelského křesla ve Fakultní nemocnici v Ostravě nevzdal při svém nástupu na ministerstvo ani dosavadní ministr Svatopluk Němeček (ČSSD).

Ludvík řekl, že minimálně do sněmovních voleb příští rok na podzim chce situaci vyřešit jako Němeček a nechat se zastoupit některým z kolegů. Poté se podle Ludvíka uvidí. Na dotaz novinářů, zda stojí za to přijmout post na necelý rok, který zbývá do voleb, řekl: "Jinak bych to nepřijal. Já jsem byl osloven až dneska a jaksi jsem to přijal. Není čas na rozkoukávání." Zdravotnictví označil jako složitý resort, v kterém se vystřídalo hodně ministrů.

Ludvík, který je vzděláním ekonom, se chce na ekonomickou stránku zdravotnictví soustředit. O dalších prioritách ale nechtěl do nedělního jednání premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) s prezidentem Milošem Zemanem mluvit, protože je zatím do ministerského křesla jen navržen. Ve Sněmovně je ale připraven obhajovat protikuřácký zákon, který připravil Němeček.

Ludvík je dlouholetým pražským zastupitelem. Od konce roku 2014 také vede pražskou sociálně demokratickou organizaci.

"Sociální demokracie nemůže být pasivní, nemůže sedět s rukama v klíně," řekl Sobotka, podle nějž občané dali ČSSD v krajských a senátních volbách najevo, že se musí změnit. “Především se sociální demokracie nemůže tvářit, že se vůbec nic nestalo a že můžeme pokračovat dál bez jakýchkoli změn," upozornil premiér.

Předseda vlády zdůraznil, že ani jeden z ministrů nebyl odvolán kvůli problémům či skandálům. "Premiéři zpravidla měnili ministry až tehdy, kdy je k tomu dohnaly nějaké problémy, skandály nebo nedej bože trestní stíhání členů vlády. Já jsem se rozhodl postupovat jinak," vysvětlil předseda vlády. "Ale prostě chci, aby kurz sociální demokracie byl zřetelnější, aby vládní tým byl kompaktní, abychom byli schopni jednoznačně profilovat klíčová sociálně demokratická témata a chci aby vláda jako celek byla výkonná do samého konce volebního období," dodal.

Hlavním úkolem nastupujícího ministra Ludvíka je podle něj zabránit privatizaci nemocnic. "Působí 16 let jako ředitel FN v Motole, je to dobrý ekonom, může pomoci v tlaku, aby zdravotnictví bylo efektivní a dostupné. Jeho hlavním úkolem bude zabránit privatizaci zdravotnictví," sdělil premiér.

 

 

Miloslav Ludvík vede motolskou nemocnici od roku 2000

Vizitka pravděpodobného nového ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka (53):

Datum a místo narození: 5. září 1963, Praha

Vzdělání: vystudoval obor ekonomika zahraničního obchodu na Fakultě obchodní Vysoké školy ekonomické v Praze (1987), později i práva na Právnické fakultě Univerzity Karlovy (1995); má titul MBA z Prague International Business School (2003)

Současná pozice: ředitel Fakultní nemocnice v Motole (od 2000), zastupitel hlavního města Prahy (od 2002), předseda finančního výboru pražského magistrátu (od 2014), zastupitel a radní Prahy 13 (od 2014)

Působení v politice: od roku 1990 je členem sociální demokracie, před dvěma lety vedl pražskou kandidátku strany v komunálních volbách; od prosince 2014 je předsedou pražské organizace strany, je také členem předsednictva strany (s poradním hlasem)

Kariéra: začínal ve farmaceutickém průmyslu, nejprve v podniku Spofa (1987-1988), poté se věnoval obchodu s léky v Chemapolu (1989-1991), mezi roky 1991 a 1994 působil v české pobočce britské farmaceutické firmy Wellcome East Europe, poté vedl českou pobočku kanadské společnosti Apotex; před nástupem do čela motolské nemocnice byl v letech 1998-1999 výkonným ředitelem firmy ČS Factoring, která se věnuje správě pohledávek

Rodina: ženatý, má tři dcery

Ostatní:

- V únoru 2011 vzbudilo pozornost video, které se objevilo na internetu, na kterém Ludvík mluvil o korupci při výběrových řízeních a významných pacientech neboli "kuliších", díky nimž nemocnice prý dostává také peníze. Následně provedlo ministerstvo zdravotnictví v Motole kontrolu veřejných zakázek, která ale nezjistila žádná závažná pochybení. Ludvík také řekl, že záznam byl účelově sestříhán, únikem nahrávky se zabývala i policie, ta ale případ v září 2011 odložila.

- Ludvíkem řízená nemocnice je největší zdravotnické zařízení v zemi, ročně hospodaří se zhruba 7,8 miliardy korun, za rok 2015 vykázala zisk téměř tři miliony korun.

 

Zdroj: ČTK

Kategorie: 
Hodnocení: 
4

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!