Snížení počtu zdravotních pojišťoven

Ministerstvo zdravotnictví ČR (MZ ČR) nechce nařídit zamýšlené sloučení zdravotních pojišťoven zákonem. Rozhodnutí o spojení nechá na správních radách pojišťoven.

Náměstkyně ministra pro legislativu Lenka Arnoštová uvedla, že zástupcům státu, kteří ve správních radách zasedají, ministerstvo uloží tento krok prosadit. Návrh zákona o konkrétním sloučení pojišťoven ministerstvo předkládat nebude. Stát má ve správních radách své zástupce. Podle náměstkyně noví členové zatím jmenováni nebyli. Měli by pak ale dostat zadání, aby spojení pojišťoven prosazovali.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček po svém nástupu do úřadu uvedl, že sloučení pojišťoven vojenské a vnitra vidí jako výhodné. Podotkl, že by to měl být "přirozený evoluční proces". O snížení počtu pojišťoven se zmiňuje koaliční smlouva.

V Česku existuje, vedle Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR (VZP ČR), která je největší, také šest zaměstnaneckých pojišťoven. Patří mezi ně i Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra a Vojenská zdravotní pojišťovna. Pojišťovny se slučovaly už v minulosti. V březnu 2011 se k VZP přičlenila Zdravotní pojišťovna Média, v říjnu 2012 se Metal-Aliance připojila k České průmyslové zdravotní pojišťovně.

Zdravotnictví hospodaří ročně s částkou zhruba 300 miliard korun. Peníze na péči protečou právě přes pojišťovny. VZP ČR na ni loni vydala přes 142 miliard korun.

Česká lékařská komora (ČLK) s návrhem na sloučení souhlasí, podle ní by se díky spojení pojišťoven všeobecné, ministerstva vnitra a vojenské ušetřilo na provozních nákladech i za nadbytečnou péči. ČLK před několika dny představila návrh svých opatření ke zlepšení situace ve zdravotnictví. Sloučení trojice pojišťoven - VZP ČR, vnitra a vojenské - je jedním z jejích kroků. Podle ČLK by nová velká pojišťovna mohla také snadněji změnit svůj revizní systém, což by ušetřilo peníze. Regulace by nesměřovaly jen ke zdravotníkům, ale také k pacientům.

Podle ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR Zdeňka Kabátka jde o politické rozhodnutí, kterému by měly předcházet analýzy o případných přínosech spojení. Také Kabátek vidí ale možné úspory "v centralizaci revizí". S oborovými pojišťovnami vedení VZP ČR o společných krocích jedná, dodal.

Ministerstvo zdravotnictví ČR připravilo seznam tří desítek opatření ke zlepšení situace ve zdravotnictví. Počítá mimo jiné se snížením rezervních fondů pojišťoven či se změnami při nákupu léků. Dokument by měla projednat vláda.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!