Stan proti melanomu

Odhaduje se, že až polovina lidí, kteří se dožijí 65 let, bude mít karcinom kůže. Akce Stan proti melanomu začíná 27. dubna 2015 v Praze na Václavském náměstí. Díky osvětě přichází stále víc lidí s nádory v časných stadiích.

Zvětšování pigmentového znaménka do plochy, změna barvy či vyvýšení nad úroveň kůže by podle předního českého dermatovenerologa profesora Petra Arenbergera, přednosty Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, měla lidi vést k tomu, že si dají kůži vyšetřit. Může to být projev zhoubného melanomu. Riziková jsou i znaménka o průměru přes pět milimetrů, krvácející, svědící a s červeným lemem.

Na vyšetření by měli přijít i lidé, kterým se objevilo nové znaménko po 35. roce věku, anebo mají více než 50 znamének.

Zhoubných kožních melanomů přibývá, za posledních 40 let se jejich počet v ČR znásobil sedmkrát, uvedl profesor Arenberger s tím, že diagnózu zhoubného nádoru kůže v roce 2015 uslyší 2525 Češek a Čechů. Vzhledem k tomu, že jde o častý nádor, tak s touto diagnózou bude letos v ČR žít celkem 27.822 lidí, upřesnil  Arenberger.

Dobrá zpráva podle profesora je, že díky osvětě a preventivním akcím přichází na kožní prohlídky stále víc lidí s nádory v časných stadiích. Na melanom se proto neumírá tolik jako dřív. Ročně je to v Česku asi 365 nemocných, doplnila docentka Monika Arenbergerová ze stejného pracoviště.

Osvěta vede lidi k tomu, aby se chránili proti slunci a zároveň aby lidé ve zvýšeném riziku chodili na preventivní prohlídky. Tak lze omezit riziko rozvoje kožní rakoviny na minimum, shodli se oba lékaři.

Příležitost k bezplatnému vyšetření kožních znamének budou mít lidé 27. a 28. dubna 2015 ve stanu proti melanomu v Praze na Václavském náměstí, 11. května na náměstí Svobody v Brně a 15. května v Avion Shopping Parku v Ostravě, vždy od 10:00 do 18:00.

Letošní preventivní akce míří na muže 50+. Typický pacient je muž, ve věku 54 let, který přijde s relativně pokročilým melanomem na zádech, až když mu melanom začne krvácet přes košili.

Další rizikovou skupinou jsou dívky a mladé ženy od deseti do 29 let, které podlehly trendu snědé kůže. Odborníci odhadují, že až polovina lidí, kteří se dožijí 65 let, budou mít rakovinu kůže.

V roce 2014 bylo v akci Stan proti melanomu ve třech městech během čtyř dní vyšetřeno 3 734 lidí, odhaleno bylo 34 melanomů, 67 bazaliomů a 29 spinaliomů.

Více o projektu na www.melanom.cz

Kategorie: 
Témata: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!