Strategické zákony pro zdravotnictví v roce 2015

Ministerstvo zdravotnictví ČR (MZ ČR) považuje za klíčové úkoly pro rok 2015 změnu postgraduálního vzdělávání lékařů a zákon o veřejných neziskových nemocnicích.

Ministr zdravotnictví je označil za strategické pro české zdravotnictví. Do roku 2015 vstupuje podle ministra zdravotnictví finančně stabilizované, zdravotní pojišťovny platí za léčení včas a valná většina nemocnic skončí s kladnou bilancí. Podle Němečka k tomu přispělo i to, že se podařilo prosadit kompenzaci zrušených regulačních poplatků.

Změna postgraduálního vzdělávání lékařů je záležitost, která velmi trápí celou lékařskou obec, zvláště regionální nemocnice, kdy systém je rozbit do několika desítek oborů, což znemožňuje přechod mezi obory, a požadavky na lékaře jsou naprosto nerealistické, uvedl ministr.

Postgraduální vzdělávání chce zákonem upravit, počty výkonů nutných pro získání atestace omezit. Lékaři by větší část vzdělávání měli mít místo ve fakultních v regionálních nemocnicích. MZ ČR předpokládá, že půjde o velkou revoluci v české medicíně a že nastolí mnoho konfliktních témat, protože každá odborná společnost či podspolečnost má jiný názor.

Chystaný zákon o veřejných neziskových nemocnicích má podle ministra českým nemocnicím přinést moderní právní formu, podle níž se budou moci skutečně efektivně řídit. Veškeré jejich kroky budou plně transparentní, zajistí i základní jistoty zaměstnancům, včetně platů. Neziskové nemocnice by měly být zvýhodněny daňově i v získání smlouvy se zdravotní pojišťovnou.

Další chystanou změnou, k níž ale není potřeba přijímat nový zákon, je vyhlášení Národní strategie kvality a bezpečí. MZ ČR ji chce vyhlásit na jaře roku 2015. Podpora kvality ve zdravotnictví je velkým tématem pro zdravotnické systémy na celém světě. Zdravotnictví představuje rizikový terén a ucelený dokument, který bude definovat, kam ČR chce v této oblasti dojít, je považován za velmi důležitý a potřebný pro zdravotníky i pacienty.

 

Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!