Světový den astmatu

Světový den astmatu připadá na první úterý v květnu.

Na několika místech v České republice si lidé 5. května mohou nechat změřit funkci plic. V Praze bude takzvaný spirometrický stan otevřený tradičně na Náměstí Míru. Akce související s dnem astmatu se budou konat i v Brně a Olomouci, sdělil Miroslav Kovařík z České iniciativy pro astma (ČIPA).

Astma má přes milion Češek a Čechů, asi 200.000 z nich to ale neví, takže se vůbec neléčí. Z léčených víc než polovina preventivní léčbu zanedbává, nebo ji neužívá. Důsledkem jsou nečekané záchvaty, které alespoň jednou ročně omezují nebo dokonce ohrožují až 84 procent pacientů.

Podle Petra Pohunka z Pediatrické kliniky Fakultní nemocnice Motol je stav plné kontroly astmatu dosažitelný. Moderní systém péče a moderní léky mohou nemoc u většiny pacientů dovést do stavu zcela klidového. Měl by se ale zlepšit přístup pacientů k léčbě.

Podle průzkumu mezi 500 astmatiky je 77 procent z nich přesvědčeno, že mít čas od času problémy s dýcháním je normální. Pojem astma pod kontrolou říká, že by nositel nemoci měl žít v podstatě zcela normální život bez jakéhokoli omezení a s plnou fyzickou aktivitou. Neměl by mít žádné záchvaty dušnosti a neměl by mít také žádné vedlejší účinky léčby.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!