Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček poslal 28. 2. 2014 do vnějšího připomínkového řízení věcný záměr ekonomické stabilizace zdravotnictví. Obsahuje i způsob náhrady dvou miliard korun, které budou chybět nemocnicím po zrušení stokorunového hospitalizačního poplatku. Jsou tam i další věci, například automatická valorizace plateb za státní pojištěnce, odkup pohledávek zdravotních pojišťoven za státními podniky a podobně.

E15 dále uvádí, že aktuálně z hlediska rychlosti je podle ministra nejdůležitější právě náhrada dvou miliard pro nemocnice, které od ledna nemohou z rozhodnutí Ústavního soudu už vybírat od pacientů poplatek za den pobytu. Představa je taková, že to půjde navýšením platby za státní pojištěnce zhruba od pololetí a ve stejném období půjdou ze zdravotních pojišťoven i platby ke zdravotnickým zařízením. Rychleji podle něj postupovat nelze, navýšit platby lze pouze zákonem, což je zdlouhavé.

Vláda by podle předsedy Bohuslava Sobotky měla řešení schvalovat do několika týdnů. Sobotka po středečním jednání s kraji uvedl, že není možné zrušit poplatky a nemocnicím za ně žádné prostředky neposkytnout. Pokud vláda situaci nevyřeší, budou to kraje, na které se převalí povinnost výpadek dofinancovat. Předseda vlády dále uvedl, že je možné použít peníze z rozpočtové rezervy, v ní je dostatek prostředků. Otázka uvolnění finančních prostředků je věcí rozhodnutí vlády. Míní, že nemocnice mají za sebou „několik hubených let“, situaci zhoršilo zvýšení DPH v minulých letech.

Němeček při svém nástupu do funkce uvedl, že jako jednu ze svých priorit vidí to, aby konec poplatků nedopadl na zdravotnická zařízení. „Předpokládáme, že peníze půjdou ze státní rozpočtové rezervy do zdravotního pojištění a pak přímo do nemocnic,“ uvedl.

V příštím roce by měly skončit i poplatky v ambulancích a za recept. Zdravotníci by tak přišli o tři miliardy. Koaliční dohoda počítá s tím, že náhradu by zdravotnictví mohlo získat snížením DPH na léky.