Vláda ČR neprojednala návrh ekonomické stabilizace zdravotnictví

Vláda ČR na jednání dne 17. 3. 2014 neprojednala návrh ekonomické stabilizace zdravotnictví, který počítá mimo jiné s uvolněním dvou miliard korun pro nemocnice.

Materiál prošel vnějším připomínkovým řízením a jeho projednání bylo odloženo, aby se všichni členové kabinetu mohli seznámit s návrhem včetně připomínek. Dokumentem se 17. 3. 2014 zabývala také koaliční rada, zástupci ANO požadovali doplnění, které se týká hospodaření zdravotních pojišťoven.

Mluvčí vlády Jan Štoll uvedl, že jde o tak zásadní materiál, že je potřeba, aby ostatní ministři měli prostor se s ním důkladně seznámit. S dalšími změnami v návrhu se podle mluvčího nepočítá, vláda by ho mohla projednat příští týden.

Peníze mají kompenzovat výpadek příjmů způsobený zrušením stokorunových poplatků za pobyt v nemocnici. Polovinu by měly nemocnice dostat v červenci, polovinu v říjnu. Vedle toho by materiál měl obsahovat automatickou valorizaci plateb za státní pojištěnce či odkup nedobytných pohledávek zdravotních pojišťoven. Peníze na navýšení odvodů státu by vláda měla dát z rozpočtové rezervy.

Materiálem se zabývala koaliční rada, kterou tvoří předsedové koaličních stran a maximálně tři další zástupci příslušné koaliční strany. Hnutí ANO požadovalo, aby ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček materiál doplnil především o informace o hospodaření zdravotních pojišťoven. Ministr zdravotnictví slíbil, že návrh doplní. Zároveň se vedla diskuse i o tom, odkud peníze na kompenzace vzít. Koalice se bude ještě materiálem zabývat.

Témata: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!