Výběrové řízení na ředitele ZZS Hlavního města Prahy

Rada hlavního města Prahy schválila dne 19. 5. 2015 záměr vypsat výběrové řízení na nového ředitele Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy (ZZSHMP). Současný ředitel Zdeněk Schwarz, odvolaný po dlouhodobé kritice ze strany odborů a části zaměstnanců, skončí ve funkci 30. června 2015. Podle auditu fungování organizace, který si Praha nechala vypracovat, řídil Schwarz záchranku autoritativně a vázla komunikace se zaměstnanci.

Radní pro zdravotnictví Radek Lacko odchod Schwarze odůvodnil tím, že ani ředitel, ani odboráři nebyli přístupni kompromisu a nechtěli přijmout mediátora, který by řešil vleklé spory uvnitř pražské záchranky. Audit podle něho zjistil dlouhodobé personální problémy. Výměna ředitele tak byla nejlepší cestou k uklidnění sporů.

Po odchodu Schwarze už více než rok volala část zaměstnanců a odbory. V lednu 2015 vyhlásily stávkovou pohotovost, kterou podpořilo 170 ze 450 zaměstnanců zdravotnické záchranné služby. Zaměstnanci si od května 2014 stěžovali na špatné chování vedení ZZS. Ředitel pochybení opakovaně odmítl.

Pražští záchranáři v roce 2014 ošetřili 110.413 pacientů, tedy asi 300 denně. Počet výjezdů v roce 2015 vzrostl na 350 za den. Ročně hospodaří zhruba se 400 miliony korun, z nichž 60 procent dostává jako příspěvek od hlavního města, zbytek jí proplácejí zdravotní pojišťovny.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!