Výzva k řešení přesčasů lékařů

Lékařský odborový klub - Svaz českých lékařů (LOK) vyzval dne 29. 4. 2014  Vládu ČR, aby do 30. června 2014 připravila návrh na řešení problému nadměrných přesčasů lékařů.

LOK žádá i stanovení minimálního odměňování doktorů. Podle náměstka ministra zdravotnictví Toma Philippa se na návrzích pracuje, část práce lékařů by například mohl převzít zdravotnický personál. Předseda LOK Martin Engel uvedl, že o řešení přesčasů bude jednat ve středu s ministrem zdravotnictví a v pátek s předsedou vlády.

Podle odborářů se v českých nemocnicích už téměř čtyři měsíce porušuje nová legislativa, která stanovuje maximální přesčasy. Česku totiž skončila po téměř deseti letech výjimka a podle evropské směrnice může mít lékař za rok 416 přesčasových hodin, dosud jich míval v průměru 1090.

LOK očekává do 30. června 2014 zásadní návrhy řešení přesčasové práce. Zároveň upozorňuje na to, že nelze zajistit dostupnost péče po celý rok. Je naprosto nepřípustné, aby lékaři byli nuceni k porušování zákona. Podle odborářů by prodloužení výjimky z počtu přesčasových hodin nebylo řešením.

Náměstek ministra Philipp uvedl, že o výjimce resort neuvažuje a nebude o ni EU žádat. Přislíbil, že do poloviny roku 2014 by návrhy mohly být na stole, pracuje na nich komise. Podle něj se řešení situace ale bez navýšení peněz neobejde.

S tím souhlasí i LOK. Podle vyjádření zástupců LOK je lékařů málo, navíc stárnou. Absolventi a mladí doktoři odcházejí do ciziny za vyššími výdělky. Úhradové vyhlášky na poslední roky byly restriktivní, vedení nemocnic tak nemohlo počítat s přijetím dalších doktorů.

Sněm LOK vyzval lékaře, aby od 1. července 2014 důsledně dodržovali zákoník práce. Nemocnice nyní řeší nadměrné počty přesčasů tím, že lékař má vedle pracovní smlouvy také dohodu o pracovní činnosti. Tím se nadbytečné přesčasy evidují odděleně. Podle Engela by lékaři měli trvat na tom, že na přesčasy budou mít jen jeden výkaz.

Podle Engela nyní vlastně nikdo neví, jak rozsáhlý problém s přesčasy je, ani Ministerstvo zdravotnictví ČR prý nemá zcela pravdivá data od svých nemocnic.
LOK žádá, aby se ministerstvo vrátilo k memorandu, které s odboráři před třemi lety pod tlakem akce Děkujeme, odcházíme podepsal tehdejší ministr zdravotnictví Leoš Heger. V dokumentu se resort zavázal mimo jiné k tomu, že lékařům zvedne výdělky.

Ve zdravotnictví se používá dvojí odměňování - ve veřejném platy s tarify a tabulkami, v soukromém a krajském mzdy. Odměňování by mělo být podle jednotného systému, měly by být pevně stanoveny minimální odměňovací hodnoty (stejné pro všechny lékaře).

Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!