Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR (VZP ČR) nabízí svým klientům proplacení vakcíny proti chřipce.

Mnozí chřipku zaměňují s běžným nachlazením. Ve skutečnosti ale na chřipku a komplikace, které způsobí chronickým pacientům, zemře v Česku ročně kolem dvou tisíc nemocných.

Rok 2013 byl prvním, kdy VZP ČR nabídla „očkování proti chřipce zdarma“ všem klientům. Možnost získat příspěvek, který pokryl jak cenu vakcíny, tak její aplikaci, využilo od října do prosince 2013 více než 48 tisíc lidí. Pojišťovna při něm klientům vyplatila přes 13 milionů Kč. Největší zájem byl v Praze, na jižní Moravě a v Ústeckém kraji.

V roce 2014 mohou o příspěvek požádat všichni pojištěnci VZP ČR, kteří očkování proti chřipce nemají hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, a kteří jsou členy Klubu pevného zdraví. Klienti musí doložit účet za nákup vakcíny a potvrzení, že jim byla lékařem aplikována.

Cena za očkovací látku by neměla překročit 200 Kč. Vzhledem k tomu, že členové Klubu pevného zdraví mají nárok na příspěvek až do výše 500 Kč na kalendářní rok na jakékoliv očkování nehrazené z veřejného zdravotního pojištění, pohodlně jim pokryje nákup vakcíny v celé výši. Oproti roku 2013 je rozdíl pouze v tom, že musí sami uhradit její aplikaci lékařem.

Chřipková vlna bývá tradičně nejsilnější na podzim a v zimě. V České republice se proti chřipce nechává očkovat asi 5 % lidí. Oproti tomu v Německu, Velké Británii, Francii či Španělsku se očkovat nechává přes 20 % a v USA dokonce 46 % lidí.

Jedním z důvodů malého zájmu českých pacientů může být i přežívající mýtus, že očkování může být zdrojem nákazy. Podle lékařů je to však nesmysl – v ČR dostupné vakcíny jsou neživé, infekci proto způsobit nemohou.

Očkování snižuje u zdravých dospělých riziko nákazy až o 90 %. Počty nemocných, kteří skončili kvůli chřipce u lékaře, ovšem nejsou příliš vypovídající – zdaleka ne vždy je totiž nemoc lékařem jednoznačně diagnostikována a pacient odchází domů například s diagnózou akutního zánětu dýchacích cest a podobně.

Cena za léčbu pacienta s chřipkou je do značné míry závislá na komplikacích. U ambulantní léčby se běžně pohybuje od 650 do 1 100 Kč. U hospitalizovaných pacientů je to od 8 000 až do 35 000 Kč. To jsou ovšem jen přímé výdaje pojišťovny na diagnostikovanou chřipku. Další náklady mohou souviset s onemocněními, k nimž je pacient oslabený chřipkou náchylnější, s pracovní neschopností a podobně.

 

Kategorie