Zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky tabáku, alkoholu a jiných návykových látek

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček na jednání Vlády ČR dne 4. 3. 2015 uvedl, že chce umožnit obcím, aby mohly zakázaly kouření v místech, kde se pro to rozhodnou. 

K takzvanému protikuřáckému zákonu, který řeší i zneužívání alkoholu a nelegálních drog, vypořádává nyní Ministerstvo zdravotnictví ČR (MZ ČR) připomínky. Ty by měly být hotovy do 6. 3. 2015. Pak materiál půjde do vlády a MZ ČR  věří, že se rychle dostane i do Sněmovny. Platit by měl od roku 2016.

Zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky tabáku, alkoholu a jiných návykových látek, integrované protidrogové politice a o změně souvisejících zákonů (zákon o chraně zdraví před návykovými látkami) by například u škol, u sportovišť, na veřejných místech umožňoval obcím zakázat kouření, tak jako má možnost tam zakázat popíjení alkoholu.

Ministr věří, že po letech marných pokusů jeho předchůdců zákon tentokrát projde. Soudí tak podle vyjádření různých poslanců ve Sněmovně. Je přesvědčen, že společenská atmosféra pro přijetí této normy je. Počítá s tím, že o zákonu se povedou dlouhé diskuse, protože je velmi široký, neřeší jen tabák a cigarety, ale i alkohol a jiné závislosti.

Je to komplexní norma a bude jí určitě věnována velká pozornost a dlouhá diskuse. Ale o tom, že základní ustanovení, to znamená omezení kouření na veřejných místech projde, o tom nepochybuje.

Zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky tabáku, alkoholu a návykových látek má zavést úplný zákaz kouření v restauracích, na koncertech či tanečních zábavách. Na nápojových lístcích by také musel být jeden nealkoholický nápoj levnější než pivo. Cigarety a alkohol by se nesměly prodávat v automatu. Pokud by na diskotékách, v barech a v dalších provozovnách byly opilé děti, byl by podnik okamžitě na dva dny zavřen.

Stejné omezení jako pro tabákové výrobky mají platit i pro elektronické cigarety a bylinné výrobky ke kouření. Zapálit si je by nemělo být možné ani v kinech, divadlech, sportovních halách, školách, dopravních prostředcích, krytých nástupištích a přístřešcích na zastávkách. Upravit se má i prodej tabákových výrobků a alkoholu na internetu.

 

.

Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!