Zákon o odškodnění protiprávně sterilizovaných osob

Vláda ČR na jednání dne 30. 9. 2015 neschválila návrh věcného záměru zákona o odškodnění protiprávně sterilizovaných osob (čj. 869/15). Předkladatelem je Úřad vlády České republiky.

Návrh upravuje proces odškodňování osob, které byly v minulosti v ČR protiprávně sterilizovány. Podle návrhu oběti mohly dostat omluvu, odškodné 300.000 korun a také náhradu nákladů za případnou léčbu a rehabilitaci kvůli početí dítěte.

Oběti protiprávních sterilizací z minulých desetiletí se pravděpodobně odškodnění od státu nedočkají. Některá ministerstva byla již před jednáním proti. Podle nich se oběti mohly kvůli odškodnému obrátit na soud a mělo by také stačit, že se jim stát už omluvil a pravidla zákroku změnil.

S podezřením na nucené sterilizace v Česku, a to především romských žen, přišlo v roce 2004 Evropské centrum pro práva Romů (ERRC). Desítky žen se pak přihlásily ombudsmanovi, některé se obrátily i na soudy. Vládní výbor proti mučení navrhl zavést odškodné už v roce 2006. V roce 2009 se za protiprávní zákroky tehdejší vláda omluvil. Za to, že stát porušoval práva lidí a dosud je neodškodnil, ČR sklízí kritiku od mezinárodních organizací.

Nový zákon měl podle svých autorů umožnit odškodné obětem, které ho nemohou kvůli promlčení dostat soudní cestou. Návrh vymezuje období téměř 46 let od platnosti zákona o zdraví lidu do přijetí nových norem. Odškodné by tedy mohlo připadnout osobám, které zákrok podstoupily mezi 1. červencem 1966 a 31. březnem 2012. Pro sterilizaci se nerozhodly svobodně, ale po přesvědčování, hrozbě odebrání dětí či dávek.

 

Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!