Zákon o ukončení důchodového spoření - vládní návrh

Poslanci z Rozpočtového výboru PSP ČR dne 2. 9. 2015 podpořili vládní návrh zákona o ukončení důchodového spoření (sněmovní tisk č. 493) – příprava na 2. čtení v PSP.

Zákon od roku 2016 ukončí fungování druhého důchodového pilíře. Od začátku roku v něm už nebude možné spořit. Klienti následně dostanou peníze zpět. Zákon musí ale ještě schválit Poslanecká sněmovna PČR, po ní Senát PČR a poté podepsat prezident.

Jiná, už dříve schválená norma, uzavřela fondy druhého důchodového pilíře pro nové klienty. Cílem bylo zamezit spekulativním snahám přihlásit se na poslední chvíli do systému a získat případné výhody od státu.

Vládní návrh kritizoval exministr financí Miroslav Kalousek. Vládě vytkl například to, že nenabízí jinou cestu, která by v rámci povinného pojištění obsahovala princip zásluhovosti. Vládní materiál označil za špatné zadání zpracované s odbornou péčí.

Podle předsedy výboru Václava Votavy nebyl druhý pilíř pro řadu lidí výhodný a také za něj neručil stát, takže klienti neměli záruku, zda se se svými penězi po 20 nebo 30 letech opět shledají.

Druhý důchodový pilíř prosadila vláda Petra Nečase. Od roku 2013 mohli lidé přesměrovat tři procenta odvodů z veřejného důchodového systému do vlastního spoření u penzijních společností, částku ve výši dvou procent odvodů museli přidat ze svého.

Ve fondech druhého důchodového pilíře si ke konci června 2015 spořilo na důchod 84.550 klientů. U penzijních společností na konci června 2015 spořilo 4,788 milionu účastníků, což bylo o 82.000 méně než na konci roku 2014.

Na starobní důchody stát v roce 2014 vynaložil podle státního závěrečného účtu 314,7 miliardy korun, což bylo zhruba o pět miliard meziročně víc. Výdaje na starobní důchody tak v roce 2014 představovaly 26 procent všech výdajů rozpočtu a 46 procent všech výdajů povinných ze zákona. Státní závěrečný účet dále uvádí, že průměrný plný starobní důchod v roce 2014 vzrostl o 104 Kč na 10.714 Kč a že Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) zajišťovala výplatu 2,4 milionu plných starobních důchodů a zhruba 17.000 poměrných důchodů.

Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!