Zákon o veřejném zdravotním pojištění

Výbor pro zdravotnictví PSP ČR dne 5. 3. 2015 přerušil na dva týdny projednávání vládního návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 551/1991 Sb., o Všeobecné zdravotní pojišťovně České republiky, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 280/1992 Sb., o resortních, oborových, podnikových a dalších zdravotních pojišťovnách, ve znění pozdějších předpisů /sněmovní tisk 386/.

Vládní novela zdravotním pojišťovnám nařídí zveřejňovat smlouvy s nemocnicemi a ambulancemi. Novela také například zakáže nábory pojištěnců přes jiné firmy. Poslanci k předloze podali nebo podají řadu návrhů na úpravy. Dosud jich jsou na dvě desítky.

Poslanec Ludvík Hovorka bude prosazovat změnu ve slučování zdravotních pojišťoven. Rozhodovat by o něm měla nově Vláda ČR, nikoli správní rady, které potom žádost posílají k posouzení ministerstvu. Hovorka se taky postavil záporně k pasáži novely, která by pojišťovnám umožnila snížit rezervní fondy z 1,5 procenta na polovinu.

Úpravu pravidel pro zařazování nových lékařských výkonů do úhradové vyhlášky a pravidel pro výpočet bodové hodnoty výkonu navrhl exministr zdravotnictví Leoš Heger. Je všeobecně známo, že některé zdravotnické obory jsou takzvaně výdělečné a jiné prodělečné, píše ve zdůvodnění.

Náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová poukázala na to, že Ministerstvo zdravotnictví ČR (MZ ČR) zatím obdrželo od poslanců jedinou navrhovanou úpravu. Požádala je o všechny, aby se k nim MZ ČR mohlo vyjádřit.

Dosavadní dobrovolné zveřejňování smluv některé pojišťovny odmítly. Proti byli i ambulantní specialisté. Podle ministra Svatopluka Němečka povede novela ke zprůhlednění zdravotnictví. Sankce za nezveřejnění smlouvy by mohla dosáhnout až deseti milionů korun, pokuta za nábor přes jinou firmu pěti milionů korun.

Novela zákonů o veřejném zdravotním pojištění a zdravotních pojišťovnách taky nařídí pojišťovnám dávat data ministerstvům zdravotnictví a financí, která poslouží hlavně k vytváření cen. Opatření podle Němečka pomůže k efektivnějšímu vynakládání peněz. Předloha taky upraví střet zájmů ředitelů a členů správních orgánů zdravotních pojišťoven.

Navrhované změny jsou součástí Němečkova plánu, který v minulosti přijala vláda. Má zprůhlednit finanční toky, jak to žádá Ministerstvo financí. Resort spotřebuje za rok 290 miliard korun, pojišťovny dávají na úhradu péče přes 220 miliard korun ročně.

Hodnocení: 
5

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!