Adresné zvaní bylo efektivní

Adresné zvaní na screeningová vyšetření bylo efektivní, ukazují data zdravotních pojišťoven. Prevence se týkala prsou, děložního hrdla a tlustého střeva - právě o tu byl podle Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR (VZP) největší zájem. Projekt běžel 18 měsíců a oficiálně skončil v červnu 2015. Celkem instituce rozeslaly asi 3,5 milionu dopisů. Do roku 2020 přijdou ještě další dvě vlny.

V rámci adresného zvaní byla nejúspěšnější ta část, kde byli zváni klienti na vyšetření kolorektálního karcinomu. Zde byl nárůst zhruba o 26 procent. Mnoha klientům toto vyšetření zachránilo život.

Počet vyšetření na mamografu se u klientek VZP zvýšil po dobu trvání adresného zvaní asi o pět procent. Lékaři upozorňují na to, že i tady je prevence zásadní. Nádor by se  měl diagnostikovat v co nejnižším stádiu. To znamená co nejmenší a řešitelný, uvedla MUDr. Jana Votrubová, primářka radiodiagnostického oddělení z Thomayerovy nemocnice.

Zdravotní pojišťovny zvaly na vyšetření rizikové skupiny. Zároveň šlo i o ženy, které na mamografu nebyly poslední tři roky.

Pojišťovny obesílaly pacienty dvakrát - opakovaně ty, kteří na první výzvu nepřišli. Někde konečné výsledky teprve dávají dohromady - už ty průběžné ale ukazují, že výzvy zabraly. Na gynekologické prohlídky pozvala Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR 105 tisíc žen, úspěšnost je 60procentní.

V roce 2014 bylo objeveno asi 600 nádorů, ale ještě ve stavu, kdy jsou léčitelné. Rozpočet akce - podpořené z evropských fondů - je 107 milionů korun.

Jak je to s jednotlivými typy rakoviny?

  • Rakovina tlustého střeva je v Česku druhým nejčastějším typem. Ročně onemocní kolem osmi tisíc lidí - půlka z nich na diagnózu umírá. Krvácení do stolice přitom může odhalit jednoduchý test - všichni, kterým je nad padesát, by ho měli podstoupit každý rok. Nad 55 let pojišťovna hradí i kolonoskopické vyšetření.
  • Nádor v prsu najdou lékaři každý rok u šesti tisíc žen - smrtelný verdikt je to pro třetinu. Mamograf je plně hrazený od pětačtyřiceti každých 24 měsíců.
  • Pokud jde o rakovinu děložního čípku, ročně přibývá tisíc nemocných - úmrtnost je 400 pacientek.
Kategorie: 
Témata: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!