Alkohol u mladistvých

Neziskové organizace, které se věnují prevenci a léčbě závislostí, žádají víc peněz na práci s dětmi. Chtějí se svými programy pokusit co nejvíc oddálit dobu, kdy děti začnou s alkoholem, kouřením a dalšími drogami, uvedla předsedkyně Asociace nestátních organizací (A.N.O.) Helena Rampachová. Například ve spotřebě alkoholu patří mladí Češi ke světovým rekordmanům.

Prevenci a léčbu závislostí zajišťují v drtivé většině neziskové organizace, pouze necelých dvacet procent stát a příspěvkové organizace. Současná nízká podpora může následně znamenat velké výdaje na řešení dopadů, uvedla dále Rampachová. A.N.O. podle ní zastřešuje 19 organizací, které poskytují tři čtvrtiny pomoci.

Zkušenost s alkoholem má v Česku podle studií 94 procent patnáctiletých. V posledních 30 dnech se napilo 79 procent šestnáctiletých. Mladí Češi a Češky tak předstihli Dány, kteří žebříček léta vedli. Až čtvrtina patnáctiletých v Česku popíjí rizikově. Tisícovka dětí ročně končívá kvůli otravě alkoholem na jednotce intenzivní péče.

Podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila v roce 1998 rada vlády pro koordinaci protidrogové politiky měla v rozpočtu na dotace 150 milionů korun. Před pěti lety to bylo 76 milionů. Nyní částka dosahuje asi 95 milionů. Nepodařilo se výrazně zvýšit sumu na klíčovou síť péče, kterou z velké části poskytují neziskové organizace, uvedl Vobořil.

Dodal, že Ministerstvo zdravotnictví Č v roce 1998 mělo k dispozici 50 milionů a nyní 15 milionů, dotace se snížily i od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Zhruba 80 milionů Kč ale dostávají organizace z rozpočtu Ministerstva práce a sociálních věcí ČR na sociální služby.

Podle Rampachové nynější finance nestačí na to, aby pomoc mohla být plošná, aby se preventivní programy opakovaly a byly účinnější a aby pořadatelé mohli pracovat i s rodinami. První sklenka, kterou děti vypijí, bývá totiž od rodičů.

Podle Vobořila jsou Češi k alkoholu tolerantní a popíjení nepovažují za nic špatného, často ani u dětí. Pokus ukázal, že z deseti dospělých školákům v parku lahev vína pomohlo otevřít osm. Jen dva odmítli. Vobořil už dřív kritizoval, že si v televizní pěvecké soutěži šestnáctiletí a sedmnáctiletí finalisté připíjeli šampaňským.

Podle psychologa a spoluautora mezinárodních studií Ladislava Csémyho může prevence fungovat dobře, pokud bude odborná a s dostatečnými financemi. Jen prevence ale nestačí. Musí s ní jít ruku v ruce rozumné regulace. Bez opatření včetně cenových se problém neotočí k lepšímu. Podle něj by třeba nealko mělo v podnicích být levnější než pivo a další alkoholické nápoje.

Některá opatření obsahuje takzvaný nový protikuřácký zákon, který by měla projednávat dne 3. 6. 2015 Vláda ČR. Brzy by měla dostat také národní plány kroků proti kouření a nadměrnému pití pro příští roky.

Kategorie: 
Témata: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!