Američtí vědci testují vakcínu proti ebole

Americkou experimentální vakcínu  proti ebole vyzkoušelo dvacet dobrovolníků, jejichž imunitní systém prokazatelně zvýšil produkci protilátek.

Dobrovolníci absolvovali v americkém Národním ústavu zdraví čtyřtýdenní testy, během nichž jim lékaři ordinovali pokusnou vakcínu. Polovina z nich, která dostávala zvýšené dávky, měla v organismu i vyšší množství protilátek. Dosud vědci testovali vakcínu jen na opicích.

Dva z dobrovolníků měli krátkodobě zvýšenou teplotu. Širším testům má být vakcína, kterou vyvinula farmaceutická společnost GlaxoSmithKline, podrobena v lednu roku 2015, kdy ji vědci chtějí použít v západní Africe.

Virus eboly zabil už přes 5600 lidí, největší počet obětí si vyžádal v Libérii, Sieře Leone a v Guineji. Kromě Američanů testují svou vakcínu proti ebole i kanadští vědci, kteří rovněž zahájili první testování.

Podle odborníků není zatím jasné, jak velké dávky vakcíny by lidé měli dostávat a kdy by se s očkováním mělo začít, aby byla ochrana dostatečná. Cesta je ještě dlouhá, uvádí studie časopisu New England Journal of Medicine.

Kategorie: 
Témata: 
Hodnocení: 
5

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!