Analýza ministra financí

Premiér Bohuslav Sobotka se nedohodl s ministrem financí Andrejem Babišem na financování zdravotnictví. Andrej Babiš předložil Bohuslavu Sobotkovi analýzy, z nichž podle něj vyplývá, že náklady ve zdravotnictví rostou zejména v lůžkové péči, zatímco na léky a ambulantní péči se v podstatě nemění.

Asociace českých a moravských nemocnic výrok ministra financí zpochybnila. V letech 2006 až 2012 náklady nemocnic podle statistik stouply na 136 %, ambulancí na 149 %. V roce 2013dokonce náklady nemocnic klesly, zatímco u ambulancí mírně stouply. Andrej Babiš v souvislosti s financováním zdravotnictví znovu kritizoval hospodaření Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR. Nejen jí by mohlo vylepšit příjmy, zvýšení plateb za státní pojištěnce. Na tom se už vláda dohodla. Problém je v tom, že zatímco ministři za hnutí ANO se domnívali, že se to týká jen roku 2013, ostatní to považovali za opatření na několik let. Spor se týká hlavně názorů ministra financí, že do zdravotnictví by nemělo být posíláno více peněz do doby, než bude jeho fungování hospodárné a průhledné.

Nad tím, zda tomu pomůže zveřejňování smluv mezi zdravotními pojišťovnami a nemocnicemi, se zamýšlí Petr Holub na serveru E15.

Dlouhodobě se mluvilo o tom, že je třeba zveřejňovat údaje, jak se rozdělují peníze na zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček vyšel společně s představiteli pojišťoven dlouholetému požadavku vstříc. Na internetových stránkách Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR se objevily smlouvy s fakultními nemocnicemi, další ústavy prý budou pokračovat. Ovšem o financování zdravotnictví se z těchto smluv nedozví daňový poplatník prakticky nic.

Ještě v roce 2013by občan ze smluv s nemocnicemi a jejich dodatků konkrétně zjistil, které nemocnice mají lepší podmínky a které jsou na tom hůře. Bylo totiž běžné, že různé nemocnice braly za stejný výkon různé peníze, některé dostávaly dokonce dvakrát víc než jiné. To zmapoval účetní systém zvaný DRG, a právě tyto informace bylo ještě v roce 2013 možné zjistit ze smluvní dokumentace. Od roku 2014 se však platí jinak. Bývalý ministr Martin Holcát účtování podle DRG víceméně zrušil a fakticky znovu zavedl paušální platby. Každá nemocnice dostane v roce 2014 zhruba stejně peněz jako v roce 2013.

Rozdělování peněz tedy nezávisí na kvalitě nebo počtu výkonů, ale především na dosavadních zvyklostech. Ze smluv zdravotních pojišťoven se tak veřejnost dozví pouze to, jaké zálohy budou nemocnicím platit. Za co jsou peníze utraceny, nebude nikdo vědět ani nadále. Dokonce nebude zveřejněno konečné vyúčtování, takže veřejnost nedostane k dispozici ani celkovou částku, kterou nemocnice z veřejných zdrojů pobírají. Z dokumentů, které jsou publikovány, se občan nedozví ani další klíčovou informaci. Ambulantní služby se nabízejí zároveň v nemocnicích a v soukromé sféře. Podrobnější údaje ve smlouvách by mohly ukázat, jestli nemocniční nebo privátní sektor dokážou tyto služby poskytovat efektivněji. I tento údaj však zůstane zahalen.

Získat přehled o tom, kolik výkonů udělá jednotlivá nemocnice a jestli za ně dostává spravedlivě zaplaceno, není dnes prakticky možné, i kdyby byly pojišťovny ochotny tyto informace nějakým způsobem vydat. Nezbývá nic jiného než obnovit systém DRG, což ovšem může trvat dlouhou dobu. Další možností je zavést zdravotnický audit, který by ověřoval, v jaké kvalitě jednotlivé nemocnice léčí.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!