Ředitel České iniciativy pro astma (ČIPA) Petr Pohunek z Pediatrické kliniky Fakultní nemocnice Motol uvedl, že přes milion Češek a Čechů má astma, z nich asi 200.000 to neví, takže se vůbec neléčí. Z léčených víc než polovina preventivní léčbu zanedbává, nebo ji neužívá. Důsledkem jsou nečekané záchvaty, které alespoň jednou ročně omezují nebo dokonce ohrožují až 84 procent pacientů.

Pojem astma pod kontrolou říká, že by nositel nemoci měl žít v podstatě zcela normální život bez jakéhokoli omezení a s plnou fyzickou aktivitou. Neměl by mít žádné záchvaty dušnosti a neměl by mít také žádné vedlejší účinky léčby.

Průzkum společnosti STEM/MARK, zda mají astmatici své astma „pod kontrolou“, ukázal, že 77 procent astmatiků je přesvědčeno, že mít čas od času problémy s dýcháním je normální. Každodenní potíže s dýcháním pociťuje až 14 procent nemocných, třetina má problémy při fyzické námaze a sportu, ale například i při sexu. V průzkumu odpovídalo 500 pacientů.

Stav plné kontroly astmatu je podle Pohunka dosažitelný, potvrdilo se to u řady pacientů. Moderní systém péče a moderní léky mohou nemoc u většiny pacientů dovést do stavu zcela klidového. Nedaří se to však pokaždé, protože ne vždy pacienti dodržují režim a předepsanou péči, neberou léky, jak mají. Velký problém je, že lékaři vyžadují, aby léky užívali v minimální dávce i v době, kdy jim nic není.

Přístup pacientů k léčbě by se měl zlepšit, když se zlepší informovanost o nemoci a léčbě obecně v populaci i znalost nemocných o moderní léčbě.

Plicní lékař z nestátního zdravotnického zařízení Lerymed Praha a spoluzakladatel ČIPA Viktor Kašák potvrdil, že ke stavu kontroly astmatu vede pouze pravidelně dodržovaná dlouhodobá léčba předepsaná lékařem. Dnes jsou k dispozici moderní léčiva, která astmatici před 15 lety neměli k dispozici a která dokážou dostat nemoc pod kontrolu velmi účinně. Podle průzkumu se ale drží doporučení lékaře jen 48 procent astmatiků. Celých 26 procent sahá po inhalátoru až ve chvíli, kdy mají potíže s dýcháním.

Světový den astmatu s řadou osvětových akcí je vždy první úterý v květnu, v roce 2015 tedy 5. května. ČIPA pořádá v Praze odbornou konferenci s možností měření funkce plic pro veřejnost, které nabídne i v regionech.

Kategorie