Audit nemocnic

Audit nemocnic, provedený Ministerstvem financí ČR (MF ČR) v roce 2014, zjistil předražení zdravotnických přístrojů o 120 milionů Kč a nesrovnalosti v zakázkách za 200 milionů Kč. O trestu pro Česko rozhodne Evropská komise. Česko může přijít až o 160 milionů Kč.

Výsledky auditu projektů v českých nemocnicích, který vyvolal nevraživost mezi Ministerstvem financí ČR a Ministerstvem zdravotnictví ČR (MZ ČR), dostala 5. ledna 2015 Evropská komise.

Evropská komise v minulosti Česko požádala, aby prověřilo vynakládání prostředků z fondů Evropské unie, a to konkrétně peněz pro vybavování nemocnic novými přístroji, jakými jsou magnetické rezonance, počítačové tomografy nebo vybavení JIP. Ministerstvo financí proto v roce 2014 prověřilo 28 nemocnic včetně těch největších v zemi.

Kontrola konstatovala, že čtvrtina z 200 nákupů z let 2007 až 2012 byla předražená, některé z nich až o polovinu. Největší pochybení se děly do roku 2011, než se změnila pravidla.

Podle auditu selhlo MZ ČR a Evropská komise rozhodne o tom, o kolik Česku sníží peníze na nákupy nemocničních přístrojů.

Celý program je kvůli tomu momentálně pozastavený. Komise má třicet dní na to, se k výsledkům vyjádřit, uvedl Lukáš Wagenknecht, náměstek ministra financí pro finanční řízení a audit. Bude teď na Evropské komisi, jestli auditní zprávu přijme a čerpání operačního programu uvolní.

 

 

 

Kategorie: 
Témata: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!